Jak kupić używany samochód? Radio ZET zapytało specjalistów!

Planujesz zakup używanego samochodu? Zastanawiasz się, na co należy zwrócić uwagę, aby Cię nie oszukano? Radio ZET zapytało specjalistę i ma dla Ciebie kilka wskazówek!

Historia używanego samochodu może być naprawdę długa i kręta. Zanim zdecydujesz się na zakup takiego auta, powinieneś zwrócić uwagę na kilka bardzo istotnych rzeczy. O to, co pomoże nam podjąć decyzję zapytaliśmy mechanika warsztatu samochodowego "Klamra", Marka Zimka.

Czym jest numer VIN samochodu?

Numer VIN samochodu to numer identyfikacyjny pojazdu, który nadaje i umieszcza producent na każdym wyprodukowanym samochodzie. Zawarta jest w nim cała historia samochodu: wszystkie naprawy gwarancyjne, kolor w jakim samochód wyszedł z fabryki, w jakim kraju został wyprodukowany.

Licznik przejechanych kilometrów

Warto poddać analizie zawartość pamięci komputerów. Przebieg możemy odczytać między innymi z liczników i głównego modułu sterującego. W nowoczesnych samochodach znajduje się również rejestr wszystkich błędów.

Jak rozpoznać fałszywy opis samochodu?

Stan samochodu również może nam wiele powiedzieć o jego historii. Jeśli mamy podejrzenia, że licznik przejechanych kilometrów jest cofnięty, warto zwrócić uwagę na kilka elementów. 

Przede wszystkim warto rzucić okiem na stan wnętrza samochodu. Bardzo ważne jest miejsce kierowcy: stopień zużycia kierownicy, krawędź siedzenia od strony drzwi, stopień zużycia gum na pedałach i plastikach obok pedału gazu. Również stan podsufitki jest istotny.

Jak sprawdzić czy samochód uległ wypadkowi?

Jeśli zauważymy, że samochód brał udział w wypadku, trzeba sprawdzić, jak bardzo był poważny. Warto obejrzeć auto od spodu - tam najczęściej widać wszelkie zniekształcenia. Podnieś maskę i sprawdź miejsce przy reflektorach. Zobacz czy są równe, czy nie mają widocznych pęknięć. Obejrzyj również szczeliny z połączeń błotnika z drzwiami, błotnika z masą. Również stan progów może Ci wiele powiedzieć. Zobacz czy są zniekształcone, skorodowane, przytarte.

Więcej: