Jaś 2 lata

Sala hybrydowa od Fundacji Radia ZET ratuje życie. 2-letni Jaś urodził się z zespołem niedorozwoju lewego serca (HLSHS). Jest jednym z z kilkuset dzieci zoperowanych na sali hybrydowej ufundowanej przez Fundację Radia ZET w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Krakowie Prokocimiu.

Zdrowi rodzice, zdrowe pierwsze dziecko i kolejna upragniona ciąża, która do pewnego momentu przebiega wzorcowo. I nagle złe wieści. Jak czuje się matka, która dowiaduje się, że jej synek urodzi się z połową serca? Pani Ewelina, mama Jasia wspomina:

- Świat się zatrzymał, łzy spływały po twarzy, a w głowie kłębiło się tylko jedno pytanie: Dlaczego Jaś?

Po otrząśnięciu się z pierwszego szoku, rodzice chłopca jeszcze w trakcie ciąży zebrali mnóstwo informacji,  odbyli wiele konsultacji i rozmów z kardiologami i kardiochirurgami. Dzięki temu mogli powierzyć Jasia najlepszym specjalistom - lekarzom z Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie Prokocimiu.

W 6 dobie po urodzeniu Janek przeszedł 5-godzinną operację ratującą życie. Zabieg na otwartym sercu,
w krążeniu pozaustrojowym, w głębokiej hipotermii. Kiedy rodzice poszli go zobaczyć, był podłączony do masy rurek, kabli i monitorów. Uświadomili sobie, jak wiele specjalistycznego sprzętu jest potrzebne, aby utrzymać ich dziecko przy życiu i pozwolić połówce jego serduszka wciąż bić.

Wkrótce Pani Ewelina dowiedziała się, że Jasia zoperowano na najnowocześniejszej w Europie,  pediatrycznej sali hybrydowej od Fundacji Radia ZET. Sali, dzięki której można przeprowadzać najbardziej skomplikowane operacje, ratujące życie najmłodszych pacjentów. Wyposażenie tej sali udało się kupić m.in. dzięki słuchaczom Radia Zet, którzy przekazując swój 1% podatku pomogli spełnić marzenia mam o szansie na życie dla ich ciężko chorych dzieci.

Mając prawie 5 miesięcy Janek przeszedł drugą operację serca, potem kolejne cewnikowania serca, założenie stentów do lewej tętnicy płucnej, by ją poszerzyć, zamknięcie naczyń krążenia obocznego. Podczas każdego pobytu w szpitalu towarzyszył mu sprzęt medyczny z naklejkami Fundacji Radia ZET. Sprzęt ufundowany dzięki wsparciu wielu darczyńców, często anonimowych.

 - Zrozumiałam jak wiele zawdzięczam ludziom, których nie znam, ludziom, których być może mijam na ulicy, do których być może uśmiecham się w sklepie. To również dzięki ich ofiarności, ich dobrym sercom moje małe serduszko żyje….  -  mówi Pani Ewelina.

Teraz Jaś jest wesołym, energicznym 2-latkiem. Biega, psoci, jak każde dziecko w jego wieku. I nieraz udowadnia, że z połową serca można żyć pełnią życia.

Janek musi przejść jeszcze trzecią operację serca. Rodzice boją się o jego zdrowie. Ale wiedzą, że wspaniały zespół lekarzy i nowoczesny sprzęt zapewni mu najlepszą opiekę w trakcie i po operacji.

Rozliczając swój roczny PIT przekaż 1% podatku Fundacji Radia ZET. Dzięki temu możemy pomagać chorym dzieciom.

Wpisz KRS 0000127204 na papierowym formularzu lub pobierz program do rozliczeń PIT (w wersji na Twój komputer: na WindowsMac OS i Linux) z wpisanym na stałe KRS-em Fundacji.

Dziękujemy.