Kuba 6 lat

Dwuujściowa prawa komora serca (DORV), przełożenie wielkich naczyń (TGA), ubytki w przegrodach serca, przetrwały przewód tętniczy, niedomykalność zastawek – 6-letni Kuba ma bardzo złożoną wadę serca. Podwójna blizna na klatce piersiowej przypomina o operacjach, które ratowały mu życie.

Wadę serca zdiagnozowano u Kuby prenatalnie. Już po urodzeniu okazało się, że jest bardzo skomplikowana, wymaga operacji i trudnego leczenia. Już po pierwszym zabiegu stan chłopca był krytyczny. Przestał oddychać, był reanimowany. Na szczęście lekarzom udało się go uratować.

Niestety Kuba dalej nie rozwijał się jak rówieśnicy, szybko się męczył, nie nadążał nawet za młodszymi dziećmi. W wieku 4 lat wykryto u niego hipoplazję tętnic płucnych. Operację rekonstrukcji naczyń przeszedł na sali hybrydowej w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Krakowie. Lekarze 8 godzin budowali tętnice płucne, których Kuba po prostu nie miał.

 „Im lepszy sprzęt, tym większe szanse, że operacja się powiedzie. Nawet najlepsi lekarze bez dobrego sprzętu nie mogliby nic” – pani Anna, mama Kuby jest bardzo wdzięczna za salę hybrydową. Na tej sali Kuba zyskał kolejny już raz następne życie, to sala cudów – tam ratuje się wiele ciężko chorych nie tylko serduszek.

Wyposażenie sali kupiła w 2013 roku Fundacja Radia ZET przeznaczając na to środki z 1% podatku.

Dziś Kuba chce żyć jak każde dziecko. Rodzice starają się umożliwiać mu wszechstronny rozwój, aby mimo pewnych ograniczeń, mógł cieszyć się dzieciństwem.

Jest bardzo ruchliwy - nie potrafi usiedzieć w miejscu. Mimo, że szybko się męczy, rodzice pozwalają, aby grał w piłkę nożną, szalał na placu zabaw, jeździł na hulajnodze. Równie mocno kocha góry, jak morze czy zwykłe spacery po lesie. Ma swoje ulubione bajki i klocki. Uwielbia muzykę, śpiewa, gra na skrzypcach i pianinie. Lubi zajęcia plastyczne, z zapałem chodzi do Klubu Małego Naukowca, gdzie z fascynacją w oczach wykonuje doświadczenia chemiczne i fizyczne. Marzy, żeby mieć psa, chomika albo kota.

Kubuś jest też wrażliwym chłopcem i kochającym starszym bratem, który często pomaga mamie i babci w pracach domowych.

Mimo traumy, jakiej doświadczył, chętnie opowiada kolegom o budowie serca i szczegółach leczenia. Wie na ten temat naprawdę wiele. Mówi nawet, że gdy dorośnie będzie kardiochirurgiem.

Jego choroba bardzo zbliżyła rodzinę do siebie, przewartościowała ich życie. Starają się być dla siebie wsparciem. A gdy Kuba choruje wiedzą, że muszą być spokojni, czuć się bezpieczni, żeby i on się nie denerwował i mógł jak najszybciej wyzdrowieć. Co się wtedy przydaje?

 

 „Ludzie, którzy pomagają, dają mamie chorego dziecka poczucie, że może być dobrze, że oni też w to wierzą. Dają nam poczucie bezpieczeństwa” – mówi mama Kuby.

 

Rozliczając swój roczny PIT przekaż 1% podatku Fundacji Radia ZET. Dzięki temu możemy pomagać chorym dzieciom.

Wpisz KRS 0000127204 na papierowym formularzu lub pobierz program do rozliczeń PIT (w wersji na Twój komputer: na WindowsMac OS i Linux) z wpisanym na stałe KRS-em Fundacji.

Dziękujemy.