Karolina 9 lat

9-letnia Karolina jest pogodną dziewczynką, chociaż los nie oszczędza jej cierpień. Urodziła się z poważną wadą serca – brakiem lewej komory serca i przełożeniem wielkich naczyń. Dzięki operacjom i zabiegom diagnostycznym, wykonywanym m.in. na sali hybrydowej w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Krakowie, Karolina może żyć prawie jak jej zdrowi rówieśnicy.

Wadę serca dziewczynki – HLHS - wykryto już w 12 tygodniu ciąży. Dało to rodzinie czas na oswojenie się z dramatyczną diagnozą i przygotowanie do przyjścia na świat chorego dziecka.

Szpital Dziecięcy w Krakowie długo był dla Karoliny pierwszym domem, musiała pozostawać w nim długie  tygodnie. I drugim domem dla jej mamy Kasi, która cały czas była z córką.

Dziewczynka przeszła kolejne cewnikowania serca i operacje - niezbędne, by mogła żyć.

- Dla mnie sala hybrydowa jest miejscem, gdzie lekarze ratują serca naszych dzieci, nie tylko mojej córki, ale też i innych - mówi pani Kasia, mama Karoliny.

W wieku trzech lat zdiagnozowano u dziewczynki dodatkowo afazję – opóźnienie mowy. Mimo to, poszła do przedszkola, bo uwielbiała bawić się z dziećmi. Dziś chodzi już do szkoły, w Specjalnym Ośrodku Szkolno - Wychowawczym dla Dzieci z Afazją. Tam ma specjalistyczną pomoc, jakiej potrzebuje.

Karolina chętnie nawiązuje kontakt z rówieśnikami, a także dorosłymi. Uwielbia tańce, narty, łyżwy, skoki na trampolinie, niestety przez wadę serca nie może uprawiać ich intensywnie.

Mimo to, rodzice dbają, aby Karolina bawiła się i rozwijała tak jak jej rówieśnicy . Pozwalają na jazdę konną i taniec. Pilnują, żeby dziewczynka odpoczęła, gdy tylko nadmiernie się zmęczy.

W diagnostyce i leczeniu Karolinki, podobnie jak kilkuset innych dzieci, pomógł ultranowoczesny sprzęt medyczny sali hybrydowej w USD w Krakowie, wyposażonej przez Fundację Radia ZET dzięki środkom z 1% podatku.

Bo 1% naprawdę pomaga!

Rozliczając swój roczny PIT przekaż 1% podatku Fundacji Radia ZET. Dzięki temu możemy pomagać chorym dzieciom.

Wpisz KRS 0000127204 na papierowym formularzu lub pobierz program do rozliczeń PIT (w wersji na Twój komputer: na WindowsMac OS i Linux) z wpisanym na stałe KRS-em Fundacji.