5 domowych sposobów na walkę z plamami

Plamy nie tylko niszczą nasze ubrania, ale także potrafią zepsuć dobry humor. Często wyrzucamy zabrudzone rzeczy, bo wątpimy w ich dopranie. Okazuje się, że domowymi sposobami możemy uratować sporo ciuchów!

Sklepy chemiczne oferują mnóstwo odplamiaczy, ale najlepsze środki piorące możemy znaleźć we własnej kuchni. Oto pięć najlepszych sposobów na pozbycie się trudnych plam! 

1. Kwaśne mleko zmyje sok owocowy

Kwaśne mleko zmyje sok owocowy

Kwaśne mleko okazuje się być przydatne przy odplamianiu ubrań zabrudzonych sokiem owocowym. Jeśli uporczywa plama nie schodzi z materiału, to warto ugotować ją w… kwaśnym mleku.  

Inną opcją jest moczenie zaplamionego ubrania w białym alkoholu. Po pocieraniu i moczeniu należy wystawić wypraną rzecz na słońce. Przyczyni się to do wybielenia materiału.

2. Woda utleniona wyczyści krew

Woda utleniona wyczyści krew

Zakrwawione ubranie z łatwością wyczyści woda utleniona. Wystarczy polać nią ubrudzone miejsce, odczekać kilka minut, a następnie wyprać w proszku i gotowe!

3. Mąka w walce z tłuszczem

Mąka w walce z tłuszczem

Zatłuszczone miejsca trzeba posypać mąką lub talkiem i poczekać aż wchłoną tłuszcz.

Tłuste plamy można też usunąć ciepłym żelazkiem: pod materiał podłożyć bibułkę, zwilżyć plamę benzyną, przykryć z wierzchu drugą bibułką i przeprasować miejsce kilka razy.

Gazowana woda mineralna znakomicie usuwa tłuste plamy ze swetrów i dzianin. Stary tłuszcz można usunąć środkiem do mycia naczyń. Należy nim natrzeć zaplamione miejsce, a potem starannie wypłukać.

4. Sól i krem do golenia zmyje plamę z wina

Sól i krem do golenia zmyje plamę z wina

Na plamy z wina natychmiast należy posypać sól, a po kilku minutach całość wypłukać wodą.

Świeże plamy z czerwonego wina można również usunąć białym winem albo szampanem. Stare plamy z czerwonego wina likwiduje się ciepłą wodą z mydłem z dodatkiem amoniaku. Skutecznym środkiem jest też… krem do golenia.

5. Pasta do zębów na zaschnięte plamy

Pasta do zębów na zaschnięte plamy

Pasta do zębów radzi sobie z uporczywymi, zaschniętymi plamami. Wystarczy nałożyć na brudne miejsce odrobinę środku i poczekać do wyschnięcia. Po kilku minutach wycieramy szczoteczką materiał, a następnie całość pierzemy w proszku lub w płynie.

Więcej: