„Każda praca jest dobra, o ile jest dobrze wykonywana”. Historia Święta Pracy w pigułce

Od 1950 roku Święto Pracy obchodzone w Polsce 1 maja jest świętem państwowym, a to oznacza, że jest to dzień wolny od pracy. Jak co roku ulicami większości polskich miast przemaszeruje tysiące Polaków. Motywem przewodnim tego święta jest oczywiście kult pracy i poszanowanie wartości ludzkiej.

Może się wydawać, że święto pracy klasy robotniczej ma swoje korzenie w PRL, ale to mylne wrażenie. Historia Święta Pracy, które w Polsce obchodzimy 1 maja, sięga krwawych demonstracji w Stanach Zjednoczonych.

O lepsze i godne warunki życia

Wszystko zaczęło się w Chicago pod koniec lat 80. XIX wieku. Sytuacja materialna robotników w stanach była tak fatalna, że postanowili strajkować. Amerykanie walczyli przede wszystkim o 8-godzinny czas pracy. Wprawdzie 1 maja 1886 roku pochód przeszedł bez rozlewu krwi, żądania działaczy nie zostały spełnione.

Dlatego związkowcy zorganizowali jeszcze dwie demonstracje: 2 i 3 maja. Niestety wówczas wobec protestujących użyto siły. Ktoś rzucił w tłum robotników bombę, która zabiła kilkanaście osób. Policja strzelała, doszło do bójek.

Nikt nie przyznał się do zamachu. Współcześni historycy uważają, że stał za nim agent działający na zlecenie miejscowego szeryfa. Te wydarzenia w Chicago sprawiły, że o związkowcach walczących o swoje prawa w zakładach pracy zrobiło się głośno na całym świecie, także w Europie.

Polskie Święto 

Jeszcze za czasów zaborów Polacy organizowali pochody, które miały zwrócić uwagę władz na poprawę ich statusu społecznego. W czasach PRL 1 maja obowiązkowo odbywał się  tzw. pochód pierwszomajowy i było to oczywiście jedno z najważniejszych świąt państwowych w tym okresie historii. Chwalono ówczesne władze, a obchody organizowano z rozmachem.

Dziś obchody święta pracy nie mają tak patetycznej oprawy. Ale tradycja pochodów pierwszomajowych przetrwała. Ulicami samej Warszawy przejdą 3 manifestacje: działaczyOPZZ, PPS i radykalnej lewicy

1 maja to także początek popularnej w Polsce majówki, którą spędzamy przeważnie na wycieczkach i grillowaniu.

A Wy wybieracie się na pochód?

Radio ZET/SJ

Więcej: