„To jest nasza historia”. Zobacz spot z okazji obchodów Dnia Flagi RP

Polska flaga obchodzi swoje święto 2 maja. Z tej okazji Telewizja Polska przygotowała spot, który w niespełna minutę opowie Wam historię narodowych barw naszej ojczyzny. Na filmie pojawia się m.in. słynna husaria i bohaterowie antykomunistyczni.

TVP postawiło na dosyć mocny przekaz. W spocie widzimy dużo krwi, cierpiące dzieci, wystrzały, śmierć. I oczywiście biało-czerwoną flagę, która od setek lat jest wierną towarzyszką Polski, zarówno podczas jej międzynarodowych wzlotów, jak i przegranych bitwach.

Spot z okazji obchodów Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej zostanie wyemitowany przez TVP 1 dniach 1-3 maja. Ta minutowa lekcja historii od TVP wzbudza jednak mieszane komentarze. Pojawiają się opinie, że film jest zbyt patetyczny i przywołuje tylko ciemne karty naszej historii.

Dawno dawno temu...

Historia polskiej flagi sięga X wieku, kiedy to większość książąt w Europie używała chorągwi z prywatnymi symbolami i herbami rodów. Dopiero na przełomie XIII i XIV na polskim dworze w pojawiła się dwukolorowa chorągiew z białym orłem po środku. Oficjalnie kolor czerwony i biały stały się narodowymi 7 lutego 1831 roku, decyzją parlamentu. Dopiero po I wojnie światowej biało-czerwoną flagę uznano za symbol państwowy.

Jak dziś świętują Polacy?

Dzień Flagi Rzeczpospolitej Polskiej obchodzimy od 2004 roku. W całym kraju odbywa się wiele akcji o tematyce patriotycznej. Organizowane są przemarsze z flagami. Wiele najważniejszych instytucji państwowych tego dnia przybiera barwy biało-czerwone.

Polacy wywieszają flagi przed domami. Tradycją stało się też noszenie 2 maja kokardy narodowej.

A czym dla Was jest polska flaga?

Radio ZET/SJ

Więcej: