„Zbyt długo ludzie cierpią w milczeniu”. 27-latek opowiedział o depresji i wzruszył internautów

Doug Leddin z Dublina opublikował na swoim profilu na Facebooku wzruszający post. Mężczyzna przyznał się internautom, że od 10 lat walczy z depresją. Dzięki przyjacielowi nakręcił także niezwykły film – przez 4,5 minuty opowiada widzom, co czuje człowiek borykający się z depresją i dlaczego powinien się leczyć. Na jego apel odpowiedziały tysiące internautów.

„Od 10 lat prowadzę jakby podwójne życie” – tymi słowami rozpoczyna swój apel do widzów Doug. Okazuje się, że 27-latek cierpi na chorobę, która dotyka miliony ludzi na świecie. I jak większość chorych, niestety, wstydził się do niej przyznać.

"

Gdybyś spytał moją rodzinę i przyjaciół, jak mnie postrzegają, na pewno odpowiedzieliby, że jestem wesołym, ciepłym, pracowitym człowiekiem. Ale to wszystko kłamstwa, pozory. Ja żyję w kompletnie innym świecie. Cierpię na depresję i bardzo trudno mi o tym mówić – tłumaczy na początku nagrania 27-latek. "

Chociaż Doug nie jest psychologiem ani psychiatrą, doskonale zdiagnozował depresję i opowiedział, jak bardzo niszczy go ta choroba.

"

Najbardziej obawiamy się braku zrozumienia ze strony bliskich. Co jeśli nasza rodzina i przyjaciele pomyślą, że wyolbrzymiamy problem? Ludzie umierają na depresję. Nie wystarczą kampanie. Musimy zacząć rozmawiać o tej śmiertelnej chorobie. Musimy się otworzyć. Nie można cierpieć w samotności. Nikt nie powinien być samotny… - urwał Doug, a do jego oczu napłynęły łzy.

"

Tak woła o pomoc chory człowiek. Jego post udostępniło kilkadziesiąt tysięcy osób. Nie bądźcie obojętni i posłuchajcie jego apelu.

Jak zauważył Irlandczyk, ludzie tracą z powodu depresji pracę, rodziny, przyjaciół. Jedynym ratunkiem jest szczerość i podjęcie specjalistycznego leczenia.

Polak z depresją

Światowa Organizacja Zdrowia zauważa, że współczynnik osób dotkniętych depresją jest zaskakująco wysoki i rośnie z roku na rok.

O tym, że na depresję cierpli wielu Polaków, przekonaliśmy się po publikacji w sieci filmu Katarzyny Napiórkowskiej. Polska youtuberka dokładnie zobrazowała, jak wygląda życie z depresją. W krótkim czasie wideo Katarzyno Napiórkowskiej zalało polski internet, a komentarze pod nagraniem nie pozostawiają złudzeń - wielu naszych rodaków osobiście zetknęło się z tym problemem.

"

Mam nadzieję, że to pomoże ludziom zrozumieć ten proces. Zrobiłam to, ponieważ wielu ludziom wydaje się, że depresja to coś, co możesz wybrać, i że sprowadza się ona do patrzenia przez okno i słuchania smutnych piosenek. Prawda jest taka, że bardzo wiele rzeczy zaczyna wymykać Ci się spod kontroli – skomentowała projekt Napiórkowska. "

Eksperci szacują, że na depresję w Polsce dwa razy częściej chorują kobiety niż mężczyźni. I dotyka ona około 1,5 mln Polaków.

A Wy zetknęliście się osobiście z depresją?

Radio ZET/SJ

Więcej: