6 planet, które zobaczymy gołym okiem w październiku

Październikowe niebo kryje wiele ciekawych zjawisk astronomicznych. Gołym okiem o różnych porach dnia lub nocy będzie można zobaczyć kilka planet. Niektóre będą wyjątkowo jasne. Szkoda przegapić taką paradę!

Nie trzeba interesować się zbyt astronomią, by lubić patrzeć w nocne niebo. Niektóre zjawiska, takie jak np. deszcz meteorów czy zaćmienie Słońca, są tak wyjątkowe, że obserwują je tysiące ludzi na całym świecie. Od kilku już lat na Facebooku pojawiają się wydarzenia, takie jak popularna "Noc spadających gwiazd", którego twórcy zapraszają do obserwowania Perseidów. Ich maksimum każdego roku wypada w sierpniu. Jednak na tym nie kończy się możliwość podziwiania pięknych zjawisk na niebie.

14 października w Polsce obserwować mogliśmy zorzę, ale do końca miesiąca jeszcze wiele będzie działo się na niebie. Gołym okiem obserwować będzie można kilka planet!

Merkury

W pierwszej połowie października Merkury znajdował się najwyżej nad horyzontem i teraz stopniowo będzie pojawiał się coraz niżej. Obserwować go należy o poranku, po wschodzie Słońca. Choć planeta widoczna będzie nisko względem horyzontu, to jednak jej jasność będzie zaskakująca.

Wenus

W ostatnim tygodniu października, od około 23.10., ta zwykle trudna do obserwowania planeta będzie widoczna tuż przed kalendarzowym zmierzchem (czyli wtedy, kiedy tarcza słoneczna znajduje się ok. 6 stopni pod horyzontem). Zatem kiedy Słońce będzie już w zasadzie niewidoczne, na południowo-zachodnim niebie pojawi się Wenus.

Jowisz

W październiku będzie niezwykle widoczny. To właśnie teraz rozpoczyna się sezon obserwacyjny tej planety. W drugiej połowie miesiąca będzie znajdował się około 16 stopni nad horyzontem, przez co będzie dobrze widzialny w momencie kalendarzowego (cywilnego) świtu.

Saturn

Te planetę obserwować można od początku września do końca listopada. W tym okresie pojawiać się będzie na wieczornym niebie, po zachodzie Słońca. Od grudnia Saturn skryje się za złotą tarczą.

Uran

15 października planeta osiągnie swoją najwyższą jasność i stanie się dobrze widzialna gołym okiem na zieciemnionym niebie.

Mars

Można go zauważyć na wieczornym niebie na wysokości ok. 10 stopni. Planeta jest widoczna do około godziny 21:00.

W obserwacji pomocna będzie reguła - jak radzi NASA - że wysokość zaciśniętej pięści na wyciągniętym przed siebie ramieniu, pozwala wyznaczyć wysokość ok. 10 stopni nad poziomem horyzontu.

Będziecie obserwować planety na niebie?

Źródła: pta.edu.pl, polskiastrobloger.pl, space.com

Więcej: