"Nie było żadnej nadziei". Film na rocznicę wybuchu powstania w getcie

Z okazji 73. rocznicy wybuchu Powstania w Getcie Warszawskim, Muzeum Historii Żydów Polskich stworzyło specjalny film. „Nie było żadnej nadziei” to animowana opowieść o powstaniu w getcie, jego genezy i motywach walczących.

Reżyserką filmu jest Kama Veymont, która stworzyła obraz ze zdjęć z tamtych wydarzeń, a także animacji w technologii 2D. Autorka podkreśla, że nie zachowały się żadne materiały filmowe, które mogłyby się okazać pomocne przy produkcji tego typu filmów. Dlatego opowieść uzupełniona jest o animację.

„Film o Powstaniu w Getcie w Warszawie składa się z trzech spójnych części. Pierwsza - przedstawia sytuację Żydów w przedwojennej stolicy oraz historię getta warszawskiego do momentu wybuchu powstania. Wykorzystane zostały archiwalne zdjęcia oraz filmy z Muzeum Holokaustu w Waszyngtonie.” - czytamy w opisie filmu.

„Druga część - to pokazanie przebiegu powstania w getcie z wykorzystaniem motywów i racji postępowania poszczególnych bohaterów. Chcemy opowiedzieć historie tego wydarzenia w taki sposób, w jaki jeszcze nikt nie opowiedział. Trzecia, ostatnia część - to materiał pokazujący upamiętnienie polskich Żydów w przestrzeni współczesnego miasta.” - tłumaczą producenci obrazu.

W internecie pojawił się animowany trailer filmu „Nie było żadnej nadziei”. Całe dzieło jest dostępne na stronie internetowej www.polin.pl od godziny 12:30 19 kwietnia 2016 roku.

Autorem animacji jest Łukasz Rusinek, który w 2009 roku zdobył nagrodę za najlepszy debiut na Festiwalu Yach Film. Materiałem, który okazał się zwycięski, był wideoklip do piosenki „Telehon” artysty znanego jako Pablopavo.

Powstanie w Getcie Warszawskim

Było to pierwsze zbrojne wystąpienie polskich organizacji podziemnych przeciwko hitlerowskim Niemcom. Powstanie wybuchło 19 kwietnia 1943 roku i trwało do 16 maja. Brali w nim udział także członkowie Żydowskiego Ruchu Oporu przeciw III Rzeszy.

Bezpośrednią przyczyną zbrojnego wystąpienia była decyzja o likwidacji getta warszawskiego, która została podjęta w ramach hitlerowskiego planu zagłady europejskich Żydów. 

Radio ZET/SK

Więcej: