Młynarska odeszła ze „Skarbu". Przez aferę z felietonem o 500+

Popularna sieć drogerii Rossmann po krytyce czytelników zdecydowała się wycofać ze sklepów najnowszy numer swojego bezpłatnego miesięcznika „Skarb". W magazynie znalazło się kilka tekstów krytykujących flagowy program PIS-u „Rodzina 500+". Redaktor naczelna „Skarbu" Agata Młynarska nie pozostała temu obojętna i  zrezygnowała ze stanowiska.

W jednym z artykułów Mariusz Nowik przedstawił negatywne konsekwencje gospodarcze „500+". Miał na myśli rezygnowanie z pracy przez niektóre kobiety, wydawanie pieniędzy przez niektórych rodziców na używki, np. papierosy i alkohol.

Hanna Bakuła w swoim felietonie opisała z kolei przykład sąsiadki swojej kuzynki, która pobiera świadczenie i jest na okrągło pijana.

Pisarka stwierdziła, że decyzja o 500+ jest nie do końca dopracowana, bo 500 zł to kwota, która powinna być dodatkiem, a nie podstawą budżetu domowego. Zwróciła także na niesprawiedliwość datku – trudniej go utrzymać samotnym matkom jednego dziecka niż zamożnym rodzicom większej grupy dzieci.

W numerze magazynu znalazł się także wywiad z psycholog, według której program Rodzina 500+ może prowadzić do pogorszenia relacji międzyludzkich.

Krytyka „Skarbu"

Za te publikacje „Skarb" zdecydowali się skrytykować czytelnicy. Firma przeprosiła oburzonych internautów za publikację artykułów oraz zdecydowała się wycofać pozostałą w sklepach część nakładu nowego wydania „Skarbu”.

Rossmann ostatecznie skrytykował tekst Janika jako „niezgodny ze sztuką dziennikarką, jednostronny i tendencyjny” i podkreślił, że felieton Bakuły zawierał wyłącznie jej  prywatne opinie. Firma zaznaczyła także, że nie chce angażować się w dyskusje polityczne czy ideologiczne, tylko „prezentować teksty w sposób obiektywny i wyważony”.

Redaktor naczelna „Skarbu” Agata Młynarska w oświadczeniu przesłanym portalowi Wirtualnemedia.pl poinformowała, że zgodnie z zasadami custom publishingu wszystkie artykuły publikowane w magazynie były wcześniej akceptowane przez przedstawicieli Rossmanna i tak też było w przypadku tekstów o programie 500+.

– Artykuły na temat rządowego programu 500+ były napisane specjalnie na  zamówienie Rossmanna, a ich ostateczna treść była zaaprobowana przed  drukiem przez jego przedstawicieli. Taka procedura przygotowywania tekstów została ustalona przez Redakcję z Rossmannem i miała zapewnić jak najlepszą i najrzetelniejszą współpracę pomiędzy nami i naszym Klientem – opisała Młynarska.

– Wszystkie teksty dla miesięcznika „Skarb” od czerwca 2013, kiedy to miałam zaszczyt zostać redaktor naczelną, były przygotowywane przez Redakcję z zachowaniem najwyższych standardów dziennikarstwa, a do współpracy zapraszani byli znakomici autorzy. Naszą pracę docenili Czytelnicy. „Skarb” wielokrotnie zajmował pierwsze miejsce w rankingach czytelnictwa – dodała dziennikarka.

Agata Młynarska poinformowała także Wirtualne Media, że w związku z zaistniałą sytuacją zrezygnowała z funkcji redaktor naczelnej popularnego magazynu.

Jak dobrze znasz polskie idiomy?

Rozwiąż QUIZ

Radio ZET/SI