Znaleźli na plaży wymiociny kaszalota. Dostaną za nie 50 tys. funtów

Zastanawialiście się kiedyś, z czego składają się Wasze perfumy? Ładny zapach nie zawsze musi powstać ze składnika przyjemnie pachnącego. 

Spacerując po plaży, warto się rozglądać. I to nie tylko ze względu na możliwość znalezienia bursztynu, ale i ambry - wymiocin wieloryba. Jest to składnik stosowany w przemyśle perfumeryjnym. Odpowiada on za trwałość perfum.

Pewna para na plaży w w hrabstwie Lancashire w Wielkiej Brytanii znalazła ważącą ponad 1,5 kilograma kulkę pochodzącą z układu pokarmowego kaszalota. Za tego typu znalezisko mogą otrzymać 50 tysięcy funtów

Ambra wydzielana jest przez kaszaloty w ich przewodzie żółciowym i w jelitach. Wytwarzają ją, aby ułatwić przemieszczanie się przez układ pokarmowy twardych i ostrych przedmiotów. Wydzielina charakteryzuje się zapachem, który często określa się końskim potem lub zapachem morza. Właściwości ambry sprawiają, że używają jej najbardziej renomowani perfumiarze. Składnik ten utrwala zapach perfum na skórze. 

Naturalne składniki w przemyśle perfumeryjnym

Na samą myśl, że pryskamy się wymiocinami kaszalota, robi się nieprzyjemnie. A wiesz, co stosuje się jeszcze w przemyśle perfumeryjnym?

Perfumy z nutą piżma. Słyszeliście na pewno o nich nieraz. Jest to wydzielina z gruczołów okołoodbytniczych piżmowca syberyjskiego. Ta substancja również utrwala perfumy, ale jest nutą zapachową. Piżmo ma silny zapach amoniaku. 

W przemyśle perfumeryjnym stosuje się również cywet. Ta substancja pochodzi z wcześniej wysuszonych gruczołów okołoodbytniczych. Pobiera się je od zwierząt zwanych cywetą. 

Na szyję i przeguby można również pryskać kastoreum. Jest to wydzielina ze skóry bobrów europejskich oraz kanadyjskich. Zwierzęta te gromadzą wydzielinę w gruczołach znajdujących się pomiędzy miednicą a nasadą ogona. Ta żółtawa wydzielina, służąca do natłuszczania futra, utrwala zapach perfum oraz stanowi składnik mydeł i pudrów. 

Obecnie coraz częściej naturalne składniki perfum zastępuje się syntetykami

Nietypowe zapachy perfurm

Przemysł perfumeryjny prześciga się w wymyślaniu zapachów. Jednym z dziwniejszych zapachów to perfumy z Hawr z Francji. Tam powstały perfumy na bazie woni zmarłej ukochanej osoby. Zapach zbiera się z ubrań zmarłego. Buteleczka kosztuje 560 euro.

1 kwietnia 2015 roku odbyła się premiera nietypowych perfum wyprodukowanych przez Burger Kinga. Zapach imituje woń z sieci restauracji i ich najbardziej popularnej kanapki - Whopper Burgera. 

Radio ZET/MB

Więcej: