Amerykański raper skopiował teledysk polskiego zespołu

Amerykański raper Russ skopiował klip polskiego zespołu Rysy. Teraz duet z Warszawy przygotowuje się do pozwania go za plagiat.

Teledysk do utworu „The Fib” duetu Rysy miał premierę dokładnie rok temu. Za jego reżyserię odpowiedzialny jest Filip Załuska, znany w środowisku filmowym głównie jako operator i autor zdjęć. W teledysku wystąpiła Zofia Wichłacz, znana z filmu „Miasto 44" Jana Komasy. Klip zdobył uznanie w Polsce (otrzymał Grand Prix Festiwalu Polskich Wideoklipów „Yach Film”), ale też i za granicą.

Wszystko wskazuje na to, że spodobał się też bardzo raperowi Russowi ze Stanów Zjednoczonych, a na pewno twórcom teledysku do jego piosenki „Losin Control". Rzeczywiście widać dość duże podobieństwa pomiędzy oboma klipami, nic więc dziwnego, że polscy twórcy zachęcają do bojkotu wideo amerykańskiego rapera.

– Na razie mamy niezły ubaw, ale przede wszystkim jesteśmy zszokowani tym, jak złe mniemanie o Polsce muszą mieć twórcy zza oceanu – mówił „Wyborczej” Wojtek Urbański. – Może uważają nas za jakiś Trzeci Świat? Myślą, że nie zauważymy kradzieży albo będziemy się cieszyć, że ktoś nas kopiuje? Co oni mieli w głowie?”. Papaya (firma, która wyprodukowała teledysk Rysów) ma zamiar rozstrzygnąć sprawę na drodze prawnej.

Rysy „The Fib" 

Russ „Losin Control"

Radio ZET/SI