Andrzej Wajda i jego kobiety: matka, żony, córka

Andrzej Wajda był jednym z najwybitniejszych twórców filmowych nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie. Był współtwórcą kina moralnego niepokoju, był też wielokrotnie nagradzany za zasługi dla rozwoju kinematografii. W 2000 roku otrzymał Oscara za całokształt twórczości. Jego dorobek filmowy nagrodzono także Złotym Lwem i Złotym Niedźwiedziem. Ma na koncie m.in. Złotą Palmę, Europejską Nagrodę Filmową „Felix” oraz japońską nagrodę Kyoto. Ale jego życie prywatne było równie fascynujące jak filmy, które tworzył. Był bardzo związany z matką Anielą Wajdą, miał cztery żony, Gabrielę Ombrembę, Zofię Żuchowską, Beatą Tyszkiewicz i Krystynę Zachwatowicz, oraz jedną córkę – Karolinę Wajdę.

Dzieciństwo Andrzeja Wajdy

Andrzej Wajda urodził się 6 marca 1926 w Suwałkach. Matka reżysera, Aniela z domu Białowąs (1901–1950), była nauczycielką. Ojcem reżysera był zawodowy wojskowy – Jakub Wajda (1900–1940), syn Kazimierza Waydy. Przyszły reżyser zamieszkał z rodziną w Radomiu, gdy miał dziewięć lat. Jego ojciec został służbowo przeniesiony z Suwałk i w stopniu kapitana przydzielony do 72 Pułku Piechoty jako adiutant dowódcy pułku. Andrzej Wajda w 1946 roku przeniósł się do Krakowa, gdzie rozpoczął studia. W krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych studiował także jego brat Leszek (zmarł w 2015 roku). Aniela Wajda, matka chłopców, została sama w Radomiu. Postanowiła jednak dołączyć do synów i w 1950 roku zamieszkała w mieście Kraka. Było już wtedy wiadomo, że ojciec nie wróci z wojny. Kapitan Wajda brał udział w kampanii wrześniowej, trafił do niewoli Sowietów i stał się ofiarą zbrodni katyńskiej. 

Cztery żony Andrzeja Wajdy

Pierwszą żoną Andrzeja Wajdy była Gabriela Obremba, którą przyszły zdobywca Oscara poznał na studiach w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie.  Gabriela miała siostrę bliźniaczkę - Marię, która poślubiła Sławomira Mrożka. Małżeństwo Wajdy i Oremby przetrwało do 1959 roku. W tym samym roku Wajda po  raz kolejny stanął na ślubnym kobiercu. Poślubił wówczas Zofię Żuchowską, malarkę. Drugie małżeństwo Wajdy także zakończyło się rozwodem. Trzecią żoną Mistrza była  wielka gwiazda polskiego kina Beata Tyszkiewicz, z którą ma córkę Karolinę.

– Kiedy go spotkałam, był nieprawdopodobnie piękny. Wyglądał jak Paul Newman – opowiadała aktorka o Wajdzie w „Gali”.
Beatę Tyszkiewicz Wajda poślubił w 1967 roku, już po narodzinach Karoliny. Ten związek jednak też zakończył się rozwodem –  został orzeczony został 29 października 1969 roku.

Wielka miłość Andrzeja Wajdy

W 1974 roku Wajda związał się z Krystyną Zachwatowicz, scenografką, reżyserką i aktorką. Para poznała się w Krakowie, w Starym Teatrze. Ich związek przetrwał aż 42 lata do śmierci Andrzeja Wajdy.

Krystyna Zachwatowicz jest absolwentką Zespołu Państwowych Szkół Plastycznych im. W. Gersona w Warszawie (wówczas Państwowe Liceum Artystyczne). W 1952 roku ukończyła także Wydział Historii Sztuki Uniwersytetu Jagiellońskiego i w 1958 roku obroniła się na  krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki.  Krystyna zagrała w filmach męża m.in. Hankę – żonę Birkuta w „Człowiek z marmuru” oraz Kazię w „Pannach z Wilka.

Karolina Wajda – córka Andrzeja Wajdy

Karolina Wajda jest córką reżysera Andrzeja Wajdy oraz aktorki Beaty Tyszkiewicz. Zagrała w kilku filmach, pracowała także także jako asystentka reżysera. Jej wielką pasją jest jazda konna.

Jak dobrze znasz twórczość Andrzeja Wajdy?

Rozwiąż QUIZ
Andrzej Wajda

Radio ZET/SI