Andrzejki - święto wróżb. Jakie zwyczaje się z nim wiążą?

Andrzejki to popularne święto wróżb i zabaw, które co roku obchodzimy pod koniec listopada. Kiedy obchodzimy je w tym roku? Sprawdź, datę Andrzejek 2016 i poznaj 5 najciekawszych andrzejkowych zwyczajów.

Obchodzenie wieczoru andrzejkowego to bardzo stara tradycja, której pochodzenie trudno jest dziś określić. Część badaczy jest zdania, że zwyczaj obchodzony był już w starożytnej Grecji. Na pewno wiadomo, że w Polsce Andrzejki obchodzone są już od wielu wieków.

Od kiedy Andrzejki obchodzone są w Polsce?

Pierwsze zapiski na temat Andrzejek datowane są na XVI wiek. Pojawiają się one w pewnej sztuce scenicznej. Padają tam słowa "Nalejcie wosku na wodę, poznacie swoją przygodę (...). W Wigilię Jędrzeja świętego ujrzy oblubieńca swojego". To prosty sygnał, że obchodzenie święta wiąże się z wróżbami - m.in. laniem wosku. Data Andrzejek to 30 listopada, natomiast "Wigilia Jędrzeja" to wieczór poprzedzający ten dzień. Lanie wosku, czyli najbardziej znany andrzejkowy zwyczaj, powinno się zatem wykonywać nie 30 listopada, a 29.11. Podobnie wszystkie inne wróżby.

Andrzejki: wróżby i zwyczaje

Najbardziej rozpowszechnionym zwyczajem andrzejkowym jest lanie wosku. Roztopiony wosk leje się na wodę przez ucho klucza. Na wodzie pojawiają się w ten sposób przedziwne figury. Następnie należy oglądać cień, jaki rzuca każda z woskowych figur. Interpretacje mogą być bardzo różne, ale panuje zgoda co do tego, że to, co przypomina cień, jest w jakiś sposób związane z tym, kim będzie przyszły mąż tej, która lała wosk. Np. symbol okularów oznaczać może, że mężczyzna nosił będzie okulary, a może będzie okulistą?

Inną powszechną wróżbą jest ustawianie butów. Wszystkie panny, wdowy i rozwódki zdejmują z nogi lewy but, następnie z najbardziej oddalonego od drzwi końca pokoju buty ustawiane są jeden za drugim. Ta, której but jako pierwszy przekroczy próg, najszybciej z towarzystwa wyjdzie za mąż. Podobna wróżba z butami polega na rzuceniu buta przez lewe ramię. Jeśli but będzie czubkiem skierowany ku drzwiom, to również wróżba rychłego zamążpójścia.

Znane zabawy na Andrzejki

Bardzo znaną wróżbą jest losowanie różnych przedmiotów o określonym znaczeniu - np. listek oznaczał staropanieństwo, obrączka lub wstążka z czepka – bliski ślub,  różaniec – stan zakonny.

Współcześnie Andrzejki nie są już tylko świętem, podczas którego wróżą sobie panny. wieczór ten uznawany jest po prostu za wieczór zabaw i przepowiedni na przyszłość dla każdego.

Więcej: