Śmierć też ma uczucia? Poruszająca animacja od holenderskiej artystki

Okrutna, zimna, zła – tak zwykle przedstawiano postać Śmierci w literaturze czy malarstwie. Holenderska rysowniczka Marsha Onderstijn nadała jej ludzkiego charakteru. Zobaczcie nagrodzony wieloma prestiżowymi nagrodami film, który wycisnął niejedną łzę.

Bohaterka animacji przemierza las, a napotkanym po drodze zwierzętom odbiera życie. Wystarczy tylko dotyk jej dłoni, by żywa istota wydała swój ostatni oddech.

Tylko jeden mieszkaniec lasu spowoduje, że po raz pierwszy ogarną ją wątpliwości, czy zabić. Śmierć poczuje do łani niewytłumaczalne i nieznane jej dotąd uczucie. Uda się z nią na dłuższy spacer, pozna jej nawyki i tajniki życia.

Ale czy będzie w stanie oszukać przeznaczenie? Zobaczcie wzruszającą opowieść o życiu i śmierci.

Holenderka zdobyła uznanie jury międzynarodowych festiwali filmów animowanych. Holenderki Instytut Filmowy umieścił dzieło Marshy Onderstijn na płycie z najlepszymi krótkometrażowymi filmami.

Jej animację doceniają także internauci. Pojawiają się głosy, że to jedna z najpiękniejszych bajek dla dorosłych, która skłania do refleksji nad ulotnością życia.

Animacja prawdę Ci powie…

Chociaż animacja kojarzy nam się z bajkami dla dzieci, za pomocą tej techniki można przekazać wiele poważnych treści.

Z takiej formy przekazu skorzystała singapurska fundacja „Agri-Food & Veterinary Auhority", zajmująca się pomaganiem zwierzętom. Miłośnicy czworonogów pokazali, co dzieje się  w głowie psa, który zostaje porzucony przez właściciela. Fundacja chciała w ten sposób zwrócić uwagę na bezduszne traktowanie zwierząt.

Z kolei fani Vincenta Van Gogha powinni obejrzeć animację opowiadającą o jego życiu. „Twój Vincent” to 80-minutowy film kryminalny składający się z 65 tysięcy klatek malowanych olejem na płótnie. Animację stworzyła polska reżyserka i malarka Dorota Kobiela oraz Hugh Welchman.

Wzruszyła Was animacja o Śmierci?

Radio ZET/SJ

Więcej: