Oddaj swojego starego iPhone’a do recyklingu. Firma odzyska z niego… złoto

Kalifornijska firma mocno stawia na ochronę środowiska. Zachęca użytkowników iPhone’ów, aby oddawali stare i zużyte telefony do recyklingu. Apple pochwaliło się również, że w 2015 roku udało jej się wydobyć z urządzeń złoto o wartości 150 mln złotych.

Ponad 6 tys. ton plastiku, 5 tys. ton szkła, 2 tys. ton aluminum, 1,4 ton miedzi i tonę złota - m.in. tyle surowców udało się wydobyć ze starych urządzeń Apple w 2015 roku. Firma z siedzibą w Cupertino pochwaliła się tymi liczbami w specjalnym raporcie.

W zeszłym roku Apple przyjęło do recyklingu sprzęt o wadze ponad 40 ton. Jak zaznaczają twórcy raportu, to 71 proc. tego, co powstało w 2008 roku. 

Działanie podjęte przez firmę realizowane jest w ramach programu „Apple Renew”. Mogą się do niego zgłosić użytkownicy sprzętu z nadgryzionym jabłkiem w logo. W zamian za to, że ktoś odda swój stary sprzęt, producent oferuje karty podarunkowe i kupony zniżkowe do wykorzystania w oficjalnych sklepach Apple. 

Firma przyjmuje do recyklingu iPhone’y 4 i nowsze, iPady (co najmniej druga generacja) lub wyprodukowane po 2007 roku MacBooki. Co ciekawe, odzyskane części będą ponownie użyte przy produkcji nowych urządzeń. 

Aby zgłosić się do programu „Apple Renew” należy wysłać wiadomość o posiadanym sprzęcie do firmy. Specjaliści wycenią nasze urządzenia i jeśli spełni oczekiwania, wówczas w odpowiedzi otrzymamy gotową, zaadresowaną na adres Apple kopertę, do której będziemy mogli włożyć zużyty sprzęt.

Radio ZET/SK

Więcej: