Oslo buduje autostrady dla pszczół. Pierwsze na świecie

Władze Norwegii postanowiły pomóc pszczołom i rozpoczęły budowę specjalnych „autostrad” dla tych małych, pracowitych owadów. Specjalne ścieżki składające się z różnego rodzaju kwiatów powstaną na głównych ulicach Oslo. 

Program budowy „autostrad”  prowadzony jest przez członków organizacji, która zajmuje się wspieraniem rozwoju pszczół w środowisku miejskim. Do akcji przyłączyło się kilkanaście firm, które dostarczyły kwiaty czy ule, mające znaleźć się na trasie przelotu owadów.

Autostrada dla pszczół w Norwegii

- Cały czas przekształcamy nasze środowisko, aby zaspokoić nasze potrzeby. Jednocześnie zapominamy o innych gatunkach m.in. o pszczołach – powiedział Agnes Lyche z organizacji Bybi. Pierwsze na świecie „autostrady dla pszczół” zostały dokładnie ukazane na stronie internetowej, gdzie znajdziemy m.in. trasę przelotu owadów czy rozmieszczenie uli.

Przedstawiciele organizacji podkreślają ogromne znaczenie tych owadów. Ich zdaniem, pszczoły odpowiedzialne są za wytworzenie 30-40% światowej żywności. Innowacyjny projekt spotkał się z dużym zainteresowaniem i do interaktywnej mapy wciąż dodawane są nowe miejsca.

Problem pszczół w Stanach Zjednoczonych

Norweski program budowy autostrad jest bardzo podobny do tego, które planują wprowadzić USA. Na początku tego roku tamtejsze władze ogłosiły stworzenie prawie 2,5 tys. km. korytarza dla owadów. Jego celem będzie uzupełnienie populacji zarówno pszczół, jak i innych zagrożonych gatunków owadów. Nie wiadomo jednak, kiedy rozpocznie się ich budowa.

Za Oceanem problem ze spadkiem populacji pszczół jest tak poważny, że niektórzy rolnicy są zmuszeni do ręcznego zapylania kwiatów. Powstały nawet specjalne firmy, które zajmują się wynajmowaniem tych owadów – ule z pszczołami transportowane są po całym kraju i wypożyczane zainteresowanym rolnikom.

Źródło: geek.com/pollinatorpassasjen.no

Więcej: