Zamawiasz napoje z lodem? Po zobaczeniu tego już nigdy tak nie zrobisz

Wszyscy wiemy, jak szybko ugasić pragnienie może ulubiony drink czy napój z kostkami lodu. I choć doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, że wypicie zimnego napoju może spowodować ból gardła, mało kto przejmuje się tym i odmawia sobie mrożonego shake'a czy orzeźwiającej margherity – zwłaszcza wtedy, gdy żar leje się z nieba. Okazuje się jednak, że zamawianie napojów z lodem może być niebezpieczne – szczególnie w tanich barach typu fast food! O co chodzi?

Pewien pracownik tego typu baru zamieścił w internecie fotografię, którą wykonał po wyczyszczeniu kostkarki do lodu. Zdjęcie szybko obiegło sieć – nikt nie spodziewał się bowiem, że kostkarka do lodu może być aż tak niehigienicznym miejscem – przecież trzyma się tam głównie wodę!

Okazuje się, że jeśli kostkarka do lodu nie jest czyszczona regularnie, zalegająca w niej woda przestaje być świeża i zaczynają rozwijać się w niej bakterie. Wysoka temperatura i wilgotność sprzyjają także narastaniu pleśni. Jeśli pracownicy zbagatelizują czyszczenie kostkarki, może okazać się, że na kostkach lodu zgromadzą się bakterie!

Szkodliwe patogeny, takie jak grzyby, bakterie i pleśń mogą kolonizować do lodu, powodując choroby, takie jak zapalenie żołądka i jelit. 

Radio ZET/SI