Pomylili Wajdę z Wałęsą. Uśmiercili prezydenta

Serwisy i gazety z całego świata informują o śmieci Andrzeja Wajdy – wybitnego polskiego reżysera o światowej sławie. Wśród mediów piszących o odejściu twórcy „Katynia" znalazł się także belgijski portal Studinfo. Dziennikarz lub fotoedytor odpowiedzialny za artykuł pomylił jednak zdjęcia – zamiast wizerunku reżysera można było zobaczyć fotografię Lecha Wałęsy.

Błąd przez jakiś czas był widoczny na głównej stronie serwisu. Dziennikarz Piotr Maślak zauważył, że w artykule „Polski reżyser Andrzej Wajda zmarł w niedzielę wieczorem" widniało zdjęcie uśmiechniętego byłego lidera Solidarności. Screen z pomyłką szybko rozprzestrzenił się w mediach społecznościowych i dotarł zapewne do twórców serwisu, którzy oczywiście podmienili zdjęcie na właściwe.

I choć błąd został usunięty z serwisu, wciąż widnieje na Twitterze.

Przypomnijmy, że Andrzej Wajda w 1981 roku nakręcił film „Człowiek z żelaza", który opowiadał o strajku w Stoczni Gdańskiej w sierpniu 1980 roku. W 2013 roku zrealizował natomiast obraz „Wałęsa. Człowiek z nadziei" poświęcony w całości Lechowi Wałęsie.

Radio ZET/SI