„Usłysz, czego nie przeczytasz”. 300 aktorów nagrywa… Biblię

To będzie pierwsza adaptacja dźwiękowa najważniejszej księgi świata. „Biblia Audio Superprodukcja” - to projekt, w który zaangażowało się prawie 300 aktorów. Każdy z nich wcieli się w głos biblijnej postaci, aby stworzyć pierwszy na świecie audiobook świętej księgi.

Krystyna Janda, jako narratorka w Ewangelii wg Świętego Mateusza, Adam Woronowicz, jako Jezus Chrystus czy Jerzy Trela, wcielający się w głos Boga – między innymi ci wybitni aktorzy wezmą udział w przedsięwzięciu, jakiego jeszcze świat nie widział.

"

Nagranie Biblii to nasz wkład w kulturę dla przyszłych pokoleń. Jest to swego rodzaju cyfrowy pamiętnik z okazji 1050-lecia chrztu Polski – powiedział Krzysztof Czeczot, realizator projektu. "

Jak przekonują pomysłodawcy, w nagraniach wezmą udział również ludzie, którzy na co dzień nie są związani z działalnością artystyczną. 140 psalmów zostanie skomponowanych i nagranych przez osoby, które będą chciały dołączyć do projektu i spełnią wymagania postawione przez producentów.

Pozostałe 10 psalmów wykonają profesjonalni muzycy m.in. Stanisław Soyka czy chór Cracow Singres.

"

Połączenie i współpraca amatorów z profesjonalistami powoduje to, że projekt będzie wydarzeniem nie tylko kulturalnym, ale przede wszystkim społecznym – podkreślają pomysłodawcy. "

W internecie został opublikowany film, który jest swego rodzaju reklamą projektu.

Potrzebne pieniądze

„Jedna godzina gotowego audiobooka, to 50 godzin pracy” – podkreślają twórcy projektu. Ponadto, każde nagranie musi zostać profesjonalnie oczyszczone, a następnie oprawione, aby uzyskać najlepszą jakość. Jednak to wszystko kosztuje.

Dlatego twórcy zdecydowali się zebrać potrzebne fundusze na platformie crowdfundingowej. Od kilku dni na stronie wspieram.to/bibliaaudio można przekazywać pieniądze, a tym samym stać się jednym ze współtwórców audiobooka najstarszej księgi świata.

Producenci projektu potrzebują do jego zrealizowania ok. 2 mln złotych. Jednak całość została podzielona na siedem progów (Nowy Testament, Pięcioksiąg Mojżesza, Księgi Historyczne do Pierwszej Księgi Królewskiej, Księgi Drugiej oraz Księgi Mądrościowej, Prorocy Więksi i Prorocy Mniejsi). Aby zrealizować pierwszy próg, potrzebnych jest 200 tys. złotych. Do tej pory udało się zebrać prawie 19 tys.

Po zakończeniu nagrań "Biblia Audio Superprodukcja" zostanie udostępniona internautom za darmo (do odsłuchania w przeglądarce internetowej lub do pobrania w formie pliku MP3). Zakończenie projektu zaplanowano na grudzień 2017 roku.  

Radio ZET/SK

Więcej: