Ale oferta! W Biedronce sprzedają nasiona konopi

Nasiona konopi są obok – siemienia lnianego czy nasion chia – kolejnym superfood, coraz częściej dostępnym w polskich sklepach. Znajdziemy je jednak nie tylko na ekologicznych bazarkach ze zdrową żyznością. Od niedawna nasiona konopni z otrębami lnianymi dostępne są także w Biedronce.

Nasiona konopi (siemię konopne) mają idealną proporcję kwasów omega-6 do omega-3 (w diecie wielu Polaków jest za mało kwasów tłuszczowych omega-3, a za dużo omega-6) i zawierają 10 aminokwasów, co sprawia, że są doskonałym źródłem białka. O tym, by włączyć nasiona konopi do codziennego jadłospisu, powinni pomyśleć więc wegetarianie i weganie. Nasiona konopne to także doskonałe źródło minerałów – magnezu, fosforu, żelaza, cynku i witaminy E. Wystarczą jedynie trzy łyżki nasion konopi dziennie, by pokryć 50% dziennego zapotrzebowania na magnez i fosfor, 25% – na cynk i 15% – na żelazo.

- Konopie z otrębami lnianymi to tzw. produkt superfoods, czyli żywność droższa, ale za to bardzo zdrowa. Bogata w białko, błonnik, kwasy omega - tłumaczy Martyna Głębocka z Melvitu w rozmowie z Money.pl. Jak dodaje, nie podsumowano jeszcze sprzedaży produktu w Biedronce, ale ten ponoć przyjął się bardzo dobrze.

Konopie w naszym kraju kojarzą się właściwie wyłącznie z marihuaną. Nic dziwnego, odmiana przemysłowa od tej indyjskiej wyglądem w ogóle się nie różni. Zastosowanie jednak jest już zdecydowanie różne. Konopie przemysłowe nie posiadają właściwości psychoaktywnych. Nasiona konopi siewnej są legalne i stosowane w przemyśle spożywczym i do produkcji kosmetyków.

Radio ZET/SI