Celowe potrącenie roweru i wyrwanie kamery rowerzyście [WIDEO]

Kierowcy samochodów niespecjalnie przepadają za rowerzystami. Ten kierujący przesadził i wyraził swoje negatywne uczucia do prawidłowo jadącego rowerzysty.

W internecie pojawiło się nagranie wideo, na którym doskonale pokazany jest obraz najbardziej popularnego drogowego konfliktu w Polsce i zarazem bardzo nieprzyjemnego zachowania jednego z kierujących.

"

Kierujący samochodem za spowodowanie tego zdarzenia drogowego został ukarany mandatem karnym w wysokości 220 zł i 6 punktami karnymi – powiedział w rozmowie z Radiem ZET asp. Rafał Retmaniak. "

Prawo mówi wyraźnie, że korzystanie przez rowerzystę z chodnika lub drogi dla pieszych jest dozwolone, gdy rowerzysta opiekuje się osobą w wieku do 10 lat, która również porusza się rowerem lub wtedy, kiedy szerokość chodnika wzdłuż drogi wynosi co najmniej 2 m i brakuje na niej wydzielonej drogi dla rowerów.

Zapytany o wymagania, jakie musi spełniać droga dla rowerów, asp. Rafał Retmaniak odpowiedział:

"

Droga dla rowerów oznacza drogę lub jej część przeznaczoną dla rowerzystów. Droga ta jest wyraźnie oznaczona odpowiednimi znakami drogowymi (pionowymi i poziomymi); droga dla rowerzystów jest oddzielona od innych dróg. "

A jak radzić sobie z agresją na drodze?

"

Każdorazowo doświadczając agresji na drodze wszyscy uczestnicy ruchu drogowego powinni ten fakt zgłaszać policji. W Komendzie Stołecznej Policji funkcjonuje elektroniczna skrzynka pocztowa stopagresjidrogowej@ksp.policja.gov.pl na którą można przesyłać utrwalone materiały wideo zawierające niewłaściwe zachowania innych uczestników ruchu "

Jeżeli będziemy ofiarą agresji na drodze to należy pamiętać, żeby na powyższy adres dostarczyć niezbędne dane, które pociągną do odpowiedzialności sprawcę wykroczenia tj.:

·data, godzina i miejsce zdarzenia (miejscowość, nr drogi/ulicę), 
·dane pojazdu: numer rejestracyjny, marka, 
·dane zgłaszającego: imię, nazwisko, adres do korespondencji, nr tel. kontaktowego.

Więcej: