Co kryje się w ogonie grzechotnika? Odpowiedź może zaskakiwać

Jad wielu grzechotników może spowodować śmierć człowieka. Ten gad zawsze przed atakiem wydaje z siebie charakterystyczny grzechot. Ale zastanawialiście się, co tak naprawdę kryje się w ogonie tego węża? To postanowił sprawdzić to pewien Amerykanin. 

Daniel Markham jest autorem youtubowego kanału „What’s Inside”. Mężczyzna wspólnie ze swoim synem bierze na warsztat różne przedmioty i prezentuje widzom, z czego zostały wykonane. W najnowszym filmie panowie prezentują rozwiązanie zagadki, która trapiła wiele osób.

Daniel zamówił na jednym z portali aukcyjnych ogon grzechotnika, aby przed kamerą rozkroić go nożykiem i pokazać, co jest w środku. To, co się tam znajduje, może być zaskoczeniem dla wielu osób.

Okazało się, że środek ogona grzechotnika jest… pusty. Dlaczego zatem ten wąż wydaje z siebie charakterystyczny grzechot? Z odpowiedzią na to pytanie przychodzi sama natura.

Grzechotka, która znajduje się na końcu ogona, składa się z wielu twardych łusek, które przylegają do siebie, ale nie są ze sobą połączone. Kiedy wąż czuje się zagrożony, potrząsa grzechotką, a znajdujące się w jej środku łuski, uderzają o siebie.

Co ciekawe, grzechotnik potrafi potrząsać swoim ogonem nawet 50 razy na sekundę, a ponad 75 proc. ukąszeń kończy się dla człowieka śmiercią. Jedynym ratunkiem jest szybkie podanie surowicy.

Na całym świecie znajduje się prawie 20 gatunków tych węży, a najwięcej przedstawicieli występuję w Ameryce Południowej.

Jak wygląda gniazdo grzechotników?

Grzechotniki, chociaż są niezwykle niebezpiecznie, nie zaatakują człowieka bez powodu. Jednak spotkanie z nimi na pewno nie należy do tych przyjemnych. Ale co się stanie, jeśli napotkamy na swojej drodze gniazdo tych gadów? Zdrowy rozsądek nakazuje nam uciekać, ale są ludzie, którzy z takich spotkań zachowują niezwykłą „pamiątkę”.

Pewien pasjonat dzikiej przyrody z USA, Michael Delaney, umieścił małą kamerę GoPro w samym centrum gniazda grzechotników. Pikanterii dodaje fakt, że było to gniazdo grzechotników preriowych, które uważane są za najbardziej jadowite ze swojego gatunku.

"

Takie wężowe „jaskinie” mogą pomieścić nawet do 1000 węży – zwracają uwagę naukowcy. "

Michael Delaney opublikował swoje nagranie w serwisie YouTube. Ale ostrzegamy, materiał filmowy nie jest dla ludzi o słabych nerwach!

Radio ZET/SK  

Więcej: