Dlaczego psy kręcą się w kółko przed zrobieniem kupy? Oto rozwiązanie zagadki

Każdy, kto ma psa, z całą pewnością zaobserwował, że te przesympatyczne czworonogi zanim położą się w jakimś miejscu, lub też zanim się załatwią, kręcą się w kółko. Jaki jest tego powód?

Naukowcy szukali odpowiedzi na pytanie: dlaczego psy kręcą się w kółko – kiedy się kładą, kiedy chcą się załatwić czy też kiedy są podekscytowane? Powstało wiele różnych teorii, które wyjaśniają to zjawisko.

Najpopularniejsze mówią o tym, że psy, kręcąc się dookoła przed pójściem spać, ugniatają teren pod sobą, co w warunkach naturalnych ma na celu przygnieść źdźbła trawy, wyrównać śnieg lub odstraszyć insekty czy gryzonie. To ma również na celu pokazanie innym osobnikom, że dany fragment terytorium jest już „zajęty“.

To wyjaśnienie ma również sens w przypadku załatwiania się przez psy. W końcu lepiej się oddawać tym przyjemnościom bez źdźbeł trawy wbijających się w... wiadomo co.

Dwa lata badań i...

Naukowcom to jednak nie wystarczyło. Wymyślili nową teorię, w której główną rolę odgrywa magnetorecepcja. Dzięki tej zdolności niektóre żywe organizmy (jak na przykład ptaki) wykrywają linie ziemskiego pola magnetycznego, czyli po prostu idealnie orientują się w przestrzeni.

Wychodzi na to, że psy wykorzystują linie magnetyczne, żeby robić kupę w konkretnym kierunku. Badacze obserwowali 70 psów przez dwa lata. Wnioski? Wszystkie badane psiaki preferowały załatwianie się w osi północ-południe...

Przyjaźń i oddanie

Od wieków mówi się, że psy są najlepszymi przyjaciółmi człowieka. Zarówno my jesteśmy w stanie zrobić dla nich wiele, ale też one są skłonne do poświęceń. Przykładem na to może być ten najcierpliwszy pies świata. Na tym nagraniu możecie zobaczyć staruszka ze swoim jamnikiem, który spokojnie czeka, aż jego pan wykona kolejny krok na spacerze.

A co my możemy zrobić na swoich pupili? Na przykład zabrać je do The Warsaw Pet House. Jest to psia świetlica, w której możemy zostawić psa wtedy, kiedy nie chcemy, aby siedział sam w domu. W tym czasie specjaliści zadbają o niego – nakarmią, pobawią się z nim, a nawet wykąpią, bo w The Warsaw Pet House znajduje się również psie SPA.

A może Wy macie własne teorie w zakresie psiego załatwiania się?
RadioZET/MK 

Więcej: