Świetlicki kontra Doda. Poeta musiał wydać oświadczenie, bo nikt go nie zrozumiał

Na profilu zespołu Świetliki pojawiło się oficjalne oświadczenie, w którym muzycy domagają się od Dody „sześciu kawałków tego tortu, którym częstowała Pani Parę Prezydencką". Nie wszyscy zrozumieli jednak niewinny żart Świetlickiego, dlatego ten po kilku dni dużego medialnego szumu wokół całej sprawy zdecydował się opublikować oficjalne oświadczenie – oczywiście w charakterystycznym dla siebie, mocno ironicznym stylu.

Doda i Świetlicki: żart dotyczący plagiatu

Kilka dni po pamiętnym spotkaniu Andrzeja Dudy i piosenki Dody na oficjalnym profilu Marcina Świetlickiego na Facebooku pojawiło się oświadczenie w imieniu zespołu Świetliki z zarzutem, że Doda dopuściła się plagiatu.

– Pani Dodo! W Pani nowej piosence o wiele mówiącym tytule SENS użyła Pani frazy „Nieporządek w Chaosie robisz mi". My dwadzieścia lat temu nagraliśmy piosenkę „Łabądzie" z frazą „Robisz mi nieporządek w chaosie'" autorstwa naszego wokalisty. Marcina Świetlickiego. Ciekawa zbieżność – można było przeczytać w oświadczeniu Świetlickiego.

Chodzi o najnowszy singiel Rabczewskiej, który nagrała razem z grupę Virgin. Utwór Świetlików „Łabądzie" pochodzi natomiast z drugiego albumu formacji „Cacy Cacy Fleischmaschine" z 1996 roku. 

– Załatwmy to polubownie. Zamiast kontaktować naszych prawników, poprosimy o sześć kawałków tego tortu, którym częstowała Pani Parę Prezydencką – zaproponował dowcipnie poeta w imieniu zespołu.

Nie wszyscy zrozumieli, że zarzuty poety znanego z poczucia humoru są zwykłym żartem. Świetlicki postanowił więc wydać oświadczenie, które zamieścił także na Facebooku.

OŚWIADCZENIE ŚWIETLICKIEGO W SPRAWIE DODAGATE

– Szanowni Państwo, orientuję się, że istnieje duża grupa matołków, którzy, jeśli się nie opatrzy żartu odpowiednim emotikonem, nie rozumieją, że żart jest żartem. Ilość kompletnie pozbawionych poczucia humoru komentatorów sprawy uderzającego podobieństwa jednego zdanka w piosenkach Dody i Świetlików jednakowoż przeraża. Pozwólcie, wy nieszczęśni, poszkodowani przez los matołkowie, że nadal nie będę swoich dowcipów opatrywać uśmiechniętymi buźkami. Niech przez wasze buźki nadal przebiega bolesny skurcz. Inteligentnych i dowcipnych pozdrawiam i błogosławię. Jesteście solą tej ziemi! Kłaniam się pięknie, Świetlicki – napisał poeta.

Radio ZET/SI