Film z Anną Dymną z szansą na Oscara

Film „Dzień Babci" w reżyserii Miłosza Sakowskiego z Anną Dymną w roli głównej zdobył nagrodę w konkursie Foyle Film Festival w Irlandii. Zwycięstwo to przybliża go do walki o Oscara. Festiwal od lat współpracuje bowiem z Akademią. 

Głównym bohaterem „Dnia Babci" jest Tomek. Chłopak potrzebuje pieniędzy i chce oszukać starszą kobietę (w tej roli Anna Dymna) metodą „na wnuczka”. Nagle kobieta demaskuje oszusta i postanawia uwięzić go w swoim mieszkaniu. Starsza pani zgadza się dać pieniądze Tomkowi, jeśli ten będzie udawał jej wnuka przed pracownikiem socjalnym. Ten ma bowiem sprawdzić, czy kobieta ma opiekę rodziny, bo w przeciwnym wypadku, eksmitują ją z mieszkania. Oszust się zgadza. Para zaczyna współdziałać i przygotowuje się do tego spotkania.

– W Polsce wygraliśmy większość festiwali lub zdobyliśmy wyróżnienie – powiedział PAP scenarzysta, reżyser, a wcześniej dziennikarz, Miłosz Sakowski.

Sakowski przyznał, że pomysł na "Dzień babci" powstał w czasach, kiedy był dziennikarzem, czyli jeszcze przed tym, jak podjął naukę w Gdyńskiej Szkole Filmowej. „Zawsze uważałem, że oszustwo tzw. metodą na wnuczka jest bardzo ciekawe, filmowe" - przyznał. „Osoby biorące udział w takim przestępstwie nie są zwykłymi przestępcami, ale muszą też mieć w sobie coś z aktora, muszą mieć czar, potrafić sprzedać kłamstwo, czyli są ciekawymi postaciami filmowymi" - mówił.

Nominacje do Nagród Akademii Filmowej zostaną ogłoszone 24 stycznia, wcześniej jednak poznamy oscarowe shortlisty.

Radio ZET/SI/PAP