Dzień i noc na jednym, krótkim filmie. Jak to możliwe? [WIDEO]

Gdzie znajduje się granica dnia i nocy? Wydaje się, że jest to pytanie, na które bardzo trudno odpowiedzieć. Pewnemu mężczyźnie udało się zarejestrować na jednym nagraniu obie pory. Film jest zachwycający.

W serwisie YouTube został opublikowany niezwykły film z rejsu. Na nagraniu został uchwycony moment, kiedy dzień zamienia się w noc.

"

Prawdopodobnie nikt mi nie uwierzy, jeśli nie będę mógł tego udowodnić - powiedział autor nagrania. "

Mężczyzna pokazał na nagraniu horyzont w nocnej scenerii, z księżycem odbijającym się w tafli morza. Widok jest zachwycający. Lecz dopiero to, co pokazał chwilę później powoduje, że zapiera dech w piersiach. Mężczyzna obrócił obiektyw o 180 stopni i oczom ukazał się świat skąpany w świetle dziennym. Mężczyźnie udało się zarejestrować dzień i noc w jednym momencie.

Autor nagrania nie podał niestety dokładnej lokalizacji. Poinformował jedynie, że film został nakręcony o godz. 22. Nagranie prawdopodobnie powstało za północnym kołem podbiegunowym, gdzie promienie słoneczne załamują się w górnych warstwach atmosfery pod bardzo dużym kątem. Oznacza to w uproszczeniu tyle, że zmierzch i świt można obserwować dłużej, nawet jeśli słońce znajduje się pod horyzontem. Te same zjawisko odpowiedzialne jest również za istnienie tak zwanego dnia polarnego, kiedy przez długi czas jest jasno. Część internautów uważa jednak, że to niemożliwe, a do kręcenia filmu wykorzystano odpowiedni filtr, kontrast oświetlenia i długą ekspozycję

Wyjątkowe widoki

Nad kołem podbiegunowym można obserwować bardzo spektakularne zjawiska atmosferyczne. Pojawiają się tam bardzo często zorze polarne. Tak zwane światła północy przybierają różne barwy i kształty. Powstają na skutek rozbłysków słonecznych. Cząsteczki wyrzucone ze słońca, wpadają w ziemską atmosferę, powodując burzę geomagnetyczną. Islandzki artysta Hallgrimur P. Helgason uwiecznił na zdjęciu zorzę polarną nad Islandią, która wyglądała jak mityczny feniks.

Zorze polarne pięknie wyglądają również z pokładu Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. W internecie pojawiło się nagranie w jakości 4K, na którym widać migoczącą zorzę polarną nad kołem podbiegunowym. Widok jest nieziemski!

Radio ZET/MB

Więcej: