Dzień wagarowicza 2017: kiedy jest? Data i 5 bezpiecznych pomysłów na ten dzień

Dzień wagarowicza to jeden z tych dni w roku szkolnym, kiedy uczniowie postanawiają zrobić sobie wolne od szkoły. Dala uczniów to radość, dla szkół - duży problem. Przed jutrzejszym "świętem wagarów" podpowiadamy 5 bezpiecznych pomysłów na wolne od szkoły.

Co robić w dzień wagarowicza? To pytanie zadaje sobie wielu uczniów szkół, którzy 21. marca zamierzają zrobić sobie "wolne" od obowiązku szkolnego. Choć dzień ten jest dla wychowawców i dyrektorów placówek prawdziwym utrapieniem, to jednak kto nie pamięta tej szkolnej "tradycji"? Jeśli ze zwyczajem tym walczyć trudno, to przynajmniej można próbować uczynić go bardziej bezpiecznym. Pedagodzy co roku skarżą się na to, że uczniowie - udając się na wagary - często zachowują się mało odpowiedzialnie i ryzykownie. Zwykle na ulicach pojawia się więcej służb mundurowych. Policjanci często odprowadzają uczniów kręcących się po mieście do domów. Niestety, mimo wszystko 21. marca, czyli dzień wagarowicza, to nieformalne święto uczniowskiej "wolności" od szkoły.

Odpowiedzią na taki stan rzeczy jest organizowanie przez placówki edukacyjne zawodów, dyskotek i innych wydarzeń szkolnych o luźnym charakterze. Często organizowane są szkolne "wiosenne porządki", w trakcie których uczniowie wykonują prace np. w szkolnym ogrodzie, a potem zostają wcześniej wypuszczone do domu.

Typową tradycją jest w wielu szkołach, szczególnie wiejskich, topienie marzanny, co symbolizować ma nadejście wiosny. W ten sposób uczniowie nie mają zwykłych lekcji, ale przez cały czas pozostają pod opieką nauczyciela.

Bezpieczny dzień wagarowicza

W jaki sposób spędzić dzień wagarowicza, by był bezpieczny?

1. Warto po prostu zostać na zajęciach, przewidzianych w szkole. Dyskoteka czy wspólne wyjście do kina mogą być miło spędzonym czasem - i nie będzie odrabiania lekcji ani prac domowych.

2. Zamiast uciekać ze szkoły, może lepiej zorganizować przebieraną imprezę z konkursem na najlepszy strój?

3. Jeśli jednak już chce się spędzić ten dzień "tradycyjnie", to niech to będzie np. wspólne spotkanie u jednego z kolegów/koleżanek i kilkugodzinna gra na konsoli - na pewno będzie to bezpieczniejsze, niż "kręcenie" się po mieście. Zadowoleni będą wszyscy: uczniowie, nauczyciele i rodzice.

4. Inny pomysł to udanie się na specjalne miejskie wydarzenia, organizowane specjalnie z myślą o spragnionych wiedzy uczniach.

5. A może najlepiej zorganizować wraz z nauczycielem ulubionego przedmiotu najbardziej wyjątkową lekcję? Np. na języku angielskim wybranie się do najdziwniejszego miejsca w okolicy i nauka słówek z nim związanych?

RadioZET.pl/SA

Więcej: