Dlaczego sowa nie wydaje żadnego dźwięku podczas lotu? Naukowcy już znają odpowiedź

Naukowcy we współpracy z BBC Earth przeprowadzili bardzo ciekawy eksperyment. Sprawdzili, jak głośno latają trzy ptaki - gołąb, sokół wędrowny i sowa płomykówka. Wyniki tego badania były bardzo zaskakujące. 

W idealnie wyciszonym studio badacze rozstawili wrażliwe mikrofony. Następnie zachęcali kolejno ptaki do przelotu nad urządzeniami. Na początku sprawdzili głośność gołębia. Kolejny poleciał sokół, a na końcu sowa. Okazało się, że najciszej frunęła płomykówka, a najgłośniej popularny w miastach ptak. Dlaczego tak się dzieje? 

Naukowcy postanowili przeanalizować budowę ciała tych ptaków. Najwięcej hałasu robi gołąb, ponieważ ma stosunkowo małe skrzydła w porównaniu do wielkości całego ciała. Musi sporo się namachać, żeby utrzymać się w powietrzu. Sokół wędrowny posiada je dużo większe, ale u tych ptaków istotna jest prędkość, więc macha dużo szybciej, przez co wydaje więcej dźwięków. Prawie bezszelestnie przelatuje sowa. Te zwierzę ma długie skrzydła w porównaniu do reszty ciała. Można śmiało stwierdzić, że ptak ten szybuje w powietrzu. 

Nagranie z tego eksperymentu hipnotyzuje. W cztery dni zostało odtworzone ponad 320 tys. razy.

Badania nietypowych zachowań zwierząt

Świat zwierząt bardzo ciekawi naukowców. Pod lupę brane są różne zachowania. Ostatnio badacze zastanawiali się, dlaczego psy kręcą się w kółko podczas załatwiania. Obserwowali 70 psów przez dwa lata. Wyniki tej analizy były bardzo zaskakujące. Odkryto nawet pewną ciekawą zależność! 

Natomiast polscy naukowcy z Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie sprawdzali, jak muzyka poważna wpływa na zachowanie świń. I w tym przypadku odkryto ciekawą rzecz. Przy spokojnej muzyce zwierzęta czują się zrelaksowane, a dzięki temu mięso na talerzu smakuje lepiej.

Radio ZET/MB

Więcej: