Patrzenie w oczy łączy bardziej, niż cokolwiek innego. Zobacz ciekawy eksperyment

Potrafisz komuś spojrzeć głęboko w oczy, bez uczucia wstydu? Spróbuj obejrzeć ten film bez uronienia kropli łzy. Naprawdę, nie da się. 

Arthur Aron opracował w 1997 roku teorię, która mówi, że cztery minuty nieprzerwanego kontaktu wzrokowego, łączy ludzi bardziej, niż cokolwiek innego. 

Amnesty International Poland stworzyła bardzo poruszające wideo, na którym spotykają się Europejczycy z uchodźcami z Somalii i z Syrii. Na filmie widać, jak podczas pierwszego kontaktu wzrokowego, przełamywane są bariery. 

"

To, co najczęściej ginie w gazetach i telewizji, to cierpienie innych ludzi. Oni, podobnie jak my, mają swoje rodziny, przyjaciół, historię, marzenia i cele. Zatrzymajmy się na chwilę i spójrzmy na kogoś, tak naprawdę - powiedziała Draginja Nadażdin, dyrektor Amnesty International Poland.  "

 

"

Eksperyment przeprowadziliśmy w Berlinie, mieście które - po pierwsze - jest symbolem przezwyciężenia podziałów, a po drugie wydaje się być centrum współczesnej Europy. Zależało nam na tym, by powstały na bazie eksperymentu film był jak najbardziej symboliczny w swoim wyrazie – i dotykał podziałów między ludźmi w ogóle - napisał przedstawiciel Amnesty Poland pod filmem.

"

Podobne eksperymenty

To nie pierwszy eksperyment tego tupu przeprowadzony w Polsce. Wcześniej podobną akcję zorganizował Reżyser Życia - znany youtuber. Na krzesłach naprzeciw siebie posadził pary bliskich sobie osób i poprosił, żeby przez pięć minut patrzyły sobie głęboko w oczy. Nikt nie potrafił zachować powagi podczas tego doświadczenia. Każdy zaczynał się śmiać lub spuszczał wzrok. To zadanie było bardzo trudne. Po zakończonym eksperymencie, wszyscy podzielili się swoimi spostrzeżeniami.

Reżyser Życia pytał również przypadkowo spotkane osoby, co myślą o sobie. Okazało się, że wiele osób jest bardzo zakompleksionychPadło dużo przykrych słów. 

Radio ZET/MB

Więcej: