Polak stworzył imponującą animację. „Empsillnes” podbija internet

Wyjątkowe efekty specjalne, wciągająca fabuła i genialny montaż, a wszystko to stworzone w domowych warunkach. W sieci został opublikowany polski film science fiction „Empsillnes”. 

Autorem obrazu jest polski reżyser i scenarzysta Jakub Grygiel. Praca nad stworzeniem tego krótkometrażowego, animowanego dramatu science fiction zajęła mu cztery lata.

Empsillnes” opowiada historię kosmicznego rozbitka, którego największym marzeniem jest bezpieczny powrót na Ziemię. Nie wie on jednak, że planeta, z której pochodzi, została całkowicie zniszczona.

Obraz inspirowany jest wieloma klasycznymi dziełami science fiction i grami komputerowymi z tego gatunku. Jednak – jak zapewnia autor – największym źródłem inspiracji przy tworzeniu tej produkcji, była książka Alfreda Bestera „Gwiazdy Moim Przeznaczeniem”.

Co ciekawe, „Empsillnes” w całości finansowany był wyłącznie ze środków prywatnych. Całosć kosztowała 25 tys. dolarów, czyli ponad 100 tys. złotych.

Pochodządzy z Wrocławia Jakub Grygiel ma na swoim koncie współprace z takimi firmami jak Techland, Platige Image czy ze studiem Double Negative, które współtworzyło wizualne efekty do filmu „Mission Impossible – Rogue Nation”.

Film Polaka otrzymał główna nagrodę za najlepsze efekty specjalne na prestiżowym SciFi Film Festival w Australii.

Wyjątkowy Tomasz Bagiński

Wrocławianin jest na dobrej drodze, aby osiągnąć podobny sukces, do tego, który osiągnął Tomasz Bagiński. Polski reżyser w 2002 roku został nominowany do Oscara za wspaniałą animację „Katedra”, która oparta jest na opowieści Jacka Dukaja o tym samym tytule.

W ostatnich miesiącach Bagiński nakręcił dwa krótkometrażowe filmy, w których prezentuje polskie legendy. Czynnikiem łączącym obie produkcje jest to, że zostały one utrzymane w futurystycznej stylistyce.

Smok” jest 13-minutowym dziełem, którego akcja toczy się w Krakowie. W główne rolę w filmie wcielają się Kim Kold i Jerzy Stuhr. Za scenariusz odpowiedzialny jest Błażej Dzikowski, a za zdjęcia Łukasz Żal, który był nominowany do Oscara za „Idę”.

Drugą produkcją Tomasza Bagińskiego z serii „Legendy Polskie” jest „Pan Twardowsky” - bohater wielu legend i baśni, według których zawarł pakt z diabłem w zamian za poznanie tajników magii. W interpretacji polskiego reżysera tytułowy Pan Twardowsky został zesłany na Księżyc za to, że zaprzedał swoją duszę diabłu.  

Radio ZET/SK

Więcej: