Test uczciwości. A Ty oszukałbyś niewidome dziecko?

Youtuber prowadzący kanał „Yes Funny Yes” postanowił przetestować uczciwość ludzi wobec niewidomego chłopca. Młody aktor podchodził do przechodniów i pytał, czy rozmienią mu 5 dolarów. W rzeczywistości dziecko miało w ręku 50 dolarów. Reakcje ludzi mogą Was zaskoczyć.

Chłopiec odegrał swoją rolę bardzo przekonująco. Miał czarne okulary, laskę, a w ręku 50-dolarowy banknot – jak się okazało, był to najważniejszy element eksperymentu.

Myślicie, że nie wypada oszukać niewidome dziecko? Okazuje się, że nie wszyscy są tego zdania. Zobaczcie, kto oblał test na uczciwość.

Oczywiście nie wszyscy uczestnicy eksperymentu okazali się nieuczciwi. Liczymy po cichu, że chociaż przez chwile poczuli się zażenowani swoją pazernością.

Biedny znaczy uczciwy?

Podobny test przeprowadził youtuber Jag Singh. Również założył czarne okulary, wziął laskę i naśladował niewidomego. Zaczepiał przechodniów w Los Angeles i prosił o odczytanie wyników na zwycięskim kuponie. Okazało się, że wygrana w wysokości 500$ podjudza niektórych do kłamstwa.

Co ciekawe, w jego eksperymencie, którzy obejrzało kilka milionów widzów, dobrze wypadli bezdomni. Nie dość, że z uśmiechem na twarzy gratulowali Jimowi wygranej, to jeszcze niechętnie przyjmowali od niego pieniądze na obiad.

Uczciwość po polsku

Po obejrzeniu eksperymentów przeprowadzonych za granicą, nasuwa się pytanie o stosunek Polaków do uczciwości.

Taki test przeszli mieszkańcy Warszawy w jednej z galerii handlowych. Pomysłodawcy eksperymentu przykleili najnowszego iPhone’a do kosza na śmieci. Część osób przechodziła obojętnie obok urządzenia, a część prezentowała zgoła inne reakcje. Jakie? Odpowiedź znajdziecie na tym wideo.

A czy Ty okłamałbyś niewidome dziecko?

Radio ZET/SJ

Więcej: