„Pomysłów na takie filmy jest tyle, co pięknych miejsc.” Fenomenalne ujęcia polskich miast

– Niektóre zdjęcia odrzucałem z bólem serca, nie wszystkie bowiem zmieściły się na 12-minutowym filmie. Myślę, że wybrałem jednak te najlepsze. Polska jest piękna. Doceńmy to – powiedział w rozmowie z Radiem ZET Adam Michalski, autor filmu promującego 9 największych polskich miast. Póki co produkcja zbiera same pozytywne opinie.

Zrobienie 100 tysięcy zdjęć i ich montaż zajęło Adamowi Michalskiemu 2 lata. W obiektywie kamery znalazło się 9 największych polskich miast.

W efekcie powstał film „Poland vol. 1 & 2”, który 8 kwietnia miał swoją premierę na YouTube.

"

Pierwsze ujęcia były robione wiosną 2014 roku. Pracę ostatecznie skończyłem na początku kwietnia tego roku. W jednym mieście spędziłem z kamerą średnio tydzień – opowiada o kulisach powstawania produkcji autor. "

W rolach głównych wystąpiły Gdańsk, Gdynia, Katowice, Kraków, Łódź, Poznań, Toruń, Warszawa i Wrocław.

Widzowie piszą pod filmem, że Polak wykonał kawał fantastycznej roboty. I życzą autorowi miliona wyświetleń. Mają rację – jest się czym zachwycać. Przekonajcie się sami.

Całość została nagrana w technologii 4K, co zdecydowanie podnosi jakość zdjęć.

"

Rozdzielczość 4K jest przeszło 4 razy większa niż rozdzielczość Full HD, a co za tym idzie, szczegółowość obrazu też jest znacznie lepsza. Pozwala to na powiększanie konkretnych miejsc bez utraty jakości zdjęcia. Śmiało można powiedzieć, że jest to rozdzielczość przyszłości. Uważam, że warto kręcić filmy w tej technologii, bo za kilka lat mogą one zostać jeszcze raz wykorzystane i posłużyć jako dobry punkt odniesienia – tłumaczy nasz rozmówca. "

Adam Michalski dostrzegł niszę, jaką tworzą filmy promujące polskie miasta.

"

Można było zrobić jeszcze Lublin, Rzeszów, Białystok. Jest w czym wybierać, ale na wszystko zabrakło czasu. Z mojej obserwacji wynika, że najczęściej fotografowana jest nasza stolica. Ja nie chciałem rozbijać filmów na pojedyncze miasta. Chciałem zapoczątkować pewną serię i wybrać najważniejsze punkty na polskiej mapie - opowiada fotograf. "

Pomysłodawca filmu przyznał również, że najtrudniej pracowało mu się w Trójmieście.

"

Ciągnie mnie w stronę morza. Ale tam musiałem wykazać się największą cierpliwością. Na tym terenie nie ma zbyt wiele wysokich punktów obserwacyjnych. Trzeba było się trochę napracować, aby pokazać miasto z niecodziennej perspektywy – przyznaje pan Adam. "

Fotograf nie zdradził, jakie inne polskie miasta trafią w przyszłości przed jego obiektyw.

"

Sprawa otwarta. Zobaczymy, co przyniesie przyszłość – puentuje Adam Michalski. "

Mamy nadzieję, że jeszcze nieraz przypomni nam, w jak pięknym kraju żyjemy.

To nie stany, ani Amazonia. Tak wygląda Polska!

„Cudze chwalicie, a swego nie znacie” – niestety, to powiedzenie wciąż znajduje odzwierciedlenie w mentalności Polaków. Na przekór temu podejściu powstają właśnie takie projekty, jak powyższy film Adam Michalskiego. Ale takich produkcji w internecie znajdziemy więcej.

Zapierające dech w piersi zdjęcia Mazur znajdziecie na koncie facebookowym Polska jest piękna – Poland is Beautiful. Te fotografie nie przedstawiają kurortów turystycznych w Chorwacji, dzikich wód Amazonii ani kwiatowych pól z Holandii. Wszystkie zrobiono w polskiej krainie tysiąca jezior. Jest się czym zachwycać.

Mylne wrażenie może wywołać także film, na którym możemy podziwiać most im. Tadeusza Mazowieckiego w Rzeszowie, który na tle wschodzącego słońca tworzy niesamowicie romantyczny krajobraz. A na pierwszy rzut oka może się wydawać, że ten obiekt pochodzi z San Francisco. Nic bardziej mylnego.

A Wy jakie polskie miasto uważacie za najpiękniejsze?

Radio ZET/SJ

Więcej: