Chłopiec z autyzmem i tata na koncercie Coldplay. Ich wzruszenie rozczuliło internautów

Luis Vasquez spełnił marzenie syna i zabrał go na koncert ukochanego Coldplay. Chłopiec cierpi na autyzm, a miłość do muzyki odziedziczył po ojcu. Film, na którym obaj płaczą i śpiewają „Fix You”, wzruszył tysiące internautów. Wideo pojawiło się także na facebookowym profilu brytyjskiego zespołu.

Nagranie trwa niespełna minutę, a wyraża więcej niż tysiąc słów o wrażliwości ludzi na muzykę i niesamowitej więzi między ojcem a synem.

Syn Luisa rozpłakał się podczas koncertu swoich idoli. Jego tata także dał się ponieść emocjom. Bez wątpienia utwór „Fix You” ma dla tej rodziny szczególne znaczenie.

Coldpay nagrał „Fix You” w 2005 roku. Lider zespołu, Chris Martin, napisał go dla pogrążonej w żałobie po ojcu żony Gwyneth Paltrow. Teledysk do tej emocjonalnej ballady obejrzało ponad 80 milionów osób.

Autystyczny nie znaczy gorszy

Autyzm to złożone zaburzenie rozwoju, które objawia się trudnościami w komunikowaniu się, okazywaniu uczuć i nawiązywaniu znajomości. Bardzo często takie osoby posiadają wiele wrodzonych talentów. Są bardzo emocjonalne, tak jak mały fan Coldplay, i bardzo zdolne jak 11-letni chłopiec z Nowego Jorku, który potrafi z pamięci namalować niezwykle dokładną mapę świata.

Odpowiednie terapie edukacyjne, którym poddają się osoby cierpiące na to zaburzenie, znacząco rozwijają ich zdolności komunikacyjne. Dzieci z autyzmem mogą uczyć się wśród zwykłej młodzieży, ich zachowanie czy chłonność wiedzy wcale nie pozostaje na gorszym poziomie.

Dowodzi tego historia Jonathana, ucznia Park Vista High School na Florydzie. Nie dość, że 17-latek nie tylko nie odstaje w nauce od pozostałych uczniów, to jeszcze ma powodzenie u koleżanek. Jedna z cheerleaderek, ku zaskoczeniu kolegów, zaprosiła go na bal.

Jak autystycy widzą świat?

Może się wydawać, że dziecko cierpiące na to zaburzenie, jest niegrzeczne, bo krzyczy i płacze. Prawda jest jednak zupełnie inna.

Brytyjska organizacja charytatywna The National Autistic Society opublikowała poruszający film o osobach autystycznych. Przedstawiono na nim historię kilkuletniego chłopca cierpiącego na autyzm, który wybrał się z mamą do galerii handlowej.

Dziecko zaczyna być przytłaczane ilością odbieranych bodźców - upadającymi monetami, błyszczącymi balonami, krzykami. Ta duża ilość informacji sprawia, że chłopiec zaczyna się bać i próbuje uciec. Osoby nieświadome, które spojrzą na rozpłakane i wyrywające się z objęć matki dziecko, mogą to odebrać jako niegrzeczne zachowanie. Ten film ma przełamać to stereotypowe myślenie.

Radio ZET/SJ

 

Więcej: