Dlaczego podczas burzy NIE WOLNO stać pod drzewem...

W sieci pojawiło się niesamowite nagranie. Widać na nim, co zostaje z drzewa, w które uderza piorun. Wygląda to, jakby ktoś zastosował efekty specjalne, ale to prawdziwe nagranie z monitoringu Parku Stanowego Saratoga. 

To video doskonale pokazuje, jak niebezpieczne są burze i jak ważne jest to, byśmy wiedzieli, jak się podczas nich zachować. Zobaczcie, co się dzieje z drzewem, w które uderza piorun. To powinno Was utwierdzić w przekonaniu, że podczas wichury należy unikać drzew.

Drzewo znika po uderzeniu pioruna

Jak się zachowywać podczas burzy?

Po pierwsze, podczas burzy najlepiej nie przebywać na zewnątrz, bo wtedy istnieje ryzyko, że trafi w nas piorun. Jeśli niepogoda zaskoczy nas na świeżym powietrzu, pamiętajmy, że wyładowania atmosferyczne szukają najkrotszej drogi pomiędzy ziemią a chmurami. Co to oznacza? Jeśli jesteśmy najwyższym punktem w okolicy, piorun wybierze właśnie nas. 

Właśnie dlatego pioruny tak często trafiają w drzewa lub wieże czy anteny. Drzewo to najgorsze miejsce na schowanie się, gdy zaczyna grzmieć. To samo dotyczy masztów, latarni czy słupów linii energetycznych.

Z tego samego powodu należy unikać naturalnych wzniesień terenu - jeśli znajdujemy się na wzgórzu i zaczyna się burza - należy jak najszybciej zejść niżej. 

Jeśli burza zaskoczy nas na otwartej przestrzeni i nie mamy jak się schronić w budynku, kucnijmy zbliżając do siebie stopy i opuszczając głowę. Jeśli pioruny trafiają blisko nas, pod żadny pozorem nie należy biec.

Przed dłuższym wyjściem "w teren" warto prześledzić prognozę pogody i sprawdzić czy w danym miejscu nie pojawią się burze!

Więcej: