Czarnoskóra Hermiona budzi sporo kontrowersji. Autorka broni aktorkę

W spektaklu „Harry Potter i Przeklęte Dziecko”, który pod koniec lipca trafi na afisze, Hermiona Granger jest czarnoskóra. Wielbiciele Harry'ego mocno krytykują decyzję J.K. Rowling, autorki książek i sztuki.

Czy podoba Ci się czarnoskóra Hermiona?

Fani popularnej serii bardzo skrytykowali decyzję pisarki, a ta z kolei oskarżyła ich o rasizm. Wielbiciele Harry'ego Pottera doznali szoku, kiedy dowiedzieli się o tym, że przyjaciółka głównego bohatera będzie czarnoskóra. Autorka sagi podjęła decyzję, że w rolę czarodziejki wcieli się brytyjska aktorka Noma Dumezweni. Złość fanów Rowling skomentowała w wywiadzie dla The Observer:

"

Z moim doświadczeniem z mediami społecznościowymi, spodziewałam się, że idioci będą idiotami. Ale co możesz powiedzieć? Taki jest świat. Noma została wybrana, bo była najlepszą aktorką do tej roli. - powiedziała J.K. Rowling. "

"

Zgraja rasistów mówiła mi, że skoro Hermiona 'była biała' to musi być biała, z czym bardzo trudno mi się zgodzić. Ale zdecydowałam nie poddawać się za bardzo naciskowi i stać zdecydowanie na stanowisku, że Hermiona może być czarną kobietą z moim absolutnym błogosławieństwem i entuzjazmem. "

J.K. Rowling już w grudniu ubiegłego roku na swoim Twitterze napisała, że chce, aby czarnoskóra kobieta wcieliła się w rolę przyjaciółki Harry'ego.

Dwuczęściowy, oficjalny spektakl „Harry Potter i Przeklęte Dziecko” oparty według scenariusza autorki ma trafić na deski 30 lipca br. na londyńskim West Endzie. Dzień później ma pojawić się w sprzedaży książka, której akcja rozgrywać się będzie 19 lat po "Insygniach Śmierci". Wielbiciele Harry'go z całego świata z pewnością niecierpliwe oczekują kolejnej, 8 części przygód Harrego Pottera.

Radio ZET/TP

Źródło: pottermore.com

Więcej: