„To jedna z najlepszych iluzji optycznych". Widzisz coś dziwnego na zdjęciu? [ZAGADKA]

Obraz powstaje w mózgu, a nie w oku. To właśnie dlatego powstają iluzje optyczne. W internecie pojawiło się zdjęcie zwykłej, ceglanej ściany. Ale założymy się, że Twój mózg spłata Ci figla!

Arron Bevin opublikował na Facebooku zdjęcie, o które spierają się internauci. Na pierwszy rzut oka, nie widać na nim nic nadzwyczajnego. Autor napisał pod postem: „To jedna z najlepszych iluzji optycznych, jakie widziałem". 

Dalej nie widzicie nic dziwnego na tej fotografii? Oto mała podpowiedź, gdzie kierować wzrok.

Internauci spierają się. Post doczekał się ponad 65 tys. komentarzy i został udostępniony co najmniej 52 tys. razy. Część uważa, że na zdjęciu widać pluszową zabawkę. Inni sądzą, że jest to żywe zwierzątko, albo kamień. 

Odpowiedź jest jednak zupełnie inna. 

Okazuje się, że pomiędzy cegłami znajduje się dymiące cygaro. Dalej nie widzisz? 

Mózg nas oszukuje

Nie w oczach, a w mózgu powstają obrazy. To właśnie on jest odpowiedzialny za tworzenie złudzeń czy iluzji optycznych. Istnieje wiele zagadek, które sprawiają, że nasz mózg błędnie interpretuje oglądane obrazy. Długotrwałe patrzenie na pokolorowane kształty (np.przeplatające się pionowe i poziome linie) wywołuje w oku efekt poświaty. Zjawisko to określa się mianem efektu McColloughSprawdź, jak oszukuje Cię Twój mózg.

Jeśli jednak macie ochotę na więcej tego typu fotografii, zobaczcie najpopularniejsze w sieci złudzenia optyczne. Nie jednemu internaucie zawróciły w głowie.

Radio ZET/MB

Więcej: