Jak grillować, żeby było zdrowo? Sprawdzone sposoby na udany posiłek [PORADNIK]

Słoneczna pogoda i długie dni zachęcają do grillowania. Ale jak przyrządzać jedzenie, żeby było zdrowe?

Istotny jest wybór grilla. Najlepszym dla naszego zdrowia rozwiązaniem jest grill elektryczny. Podczas obróbki potraw nie wydzielają się żadne toksyczne substancje. Minusem niestety jest wysoka cena takiego urządzenia. Dobry, aczkolwiek również kosztowny jest grill gazowy. W takim można kontrolować temperaturę, co pozwoli uniknąć przypalenia potraw. 

Ale jeśli jesteś tradycjonalistą i lubisz, gdy jedzenie z grilla pachnie dymem, warto zastosować się do poniższych wskazówek. 

Jak rozpalać węgiel?

Najbardziej istotną rzeczą jest rozpalenie węgla. W sklepach jest bardzo duży wybór rozpałek. Na półkach znajdziemy płynne i w kostkach. Które wybrać? Najlepszym rozwiązaniem jest wzniecenie ognia naturalnymi sposobami - użyj białej kartki, a nie gazet. Może jest to proces długotrwały, ale uchroni nasze jedzenie przed toksycznymi oparami z rozpuszczalników czy barwników z kolorowych pism.  

Jak grillować?

Zadbajmy również, aby grillowane potrawy nie znajdowały się bezpośrednio w ogniu. Spalone mięso czy warzywa mogą dostarczyć do naszego organizmu rakotwórcze substancje. Jak grillować, żeby się nie przypaliło? Ruszt trzeba ustawić ponad ogniem. Potrawy nigdy nie powinny być przygotowywane  w płomieniach. Warto zastosować tacki lub folię aluminiową. Sprawi to, że do żaru nie będą kapać tłuszcz i marynata, którae w połączeniu z wysoką temperaturą mogą wytwarzać toksyczne substancje. Zawinięcie jedzenia w folię dodatkowo przyśpieszy proces grillowania. 

A gdzie można przyrządzać grilla? Tu podpowiadamy, jak grillować bez mandatu i nieprzyjemności ze strony sąsiadów

Radio ZET/MB

Więcej: