Jak oszczędniej jeść na mieście? Podpowiadamy

Warto poznać kilka prostych sposobów na to, by jedzenie w lokalach nie rujnowało zbytnio naszej kieszeni. Tak, to jest możliwe!

Każdy wie, że najtaniej można zjeść we własnym domu, jeśli się oczywiście samodzielnie przygotuje posiłek. Nie oznacza to jednak, że posiadając mały budżet, trzeba całkowicie rezygnować z jadania na mieście. W wielu przypadkach jest to wręcz niemożliwe, gdy np. pracuje się do późnych godzin wieczornych i po prostu nie ma się czasu ani na zakupy, ani na gotowanie.

Ale jedzenie na mieście ma swoja cenę. Jak to pogodzić z naszym portfelem?

1. Przed pójściem do restauracji, sprawdź jej cennik w Internecie

Jeśli planujesz zjeść obiad lub kolację na mieście np. ze znajomymi, zanim się wybierzesz do umówionego lokalu, sprawdź na jego stronie internetowej menu i cennik. Dzięki temu na spokojnie znajdziesz w miarę niedrogie danie i z góry oszacujesz ile potrzebujesz pieniędzy na wyjście.

2. Korzystaj z portali gastronomicznych

W sieci aż roi się od ogólnopolskich lub lokalnych portali, na których można znaleźć niemal wszystkie lokale gastronomiczne w swoim mieście, sprawdzić opinie na ich temat, przykładowe menu i oczywiście ceny. Niektóre z takich stron oferują możliwość zarezerwowania stolika online, zamówienia jedzenia do domu, a często także mają dla swoich użytkowników przygotowane korzystne kupony rabatowe.

3. Szukaj okazji na Groupon.pl i kuponów rabatowych

Ten portal oferuje liczne rabaty i zniżki w restauracjach, zarówno tych bardziej ekskluzywnych, jak i zwykłych pizzeriach czy barach. Warto także szukać kuponów rabatowych dostępnych w Internecie, na specjalnych aplikacjach (mają je popularne sieci restauracji) oraz w wersji papierowej. Sprawdź promocje i oferty Groupon na Radio Zet.

4. Karty rabatowe na jedzenie w restauracjach

Taką specjalną kartę można wyszukać w Internecie według swojej lokalizacji (najczęściej są one dostępne w dużych aglomeracjach). Karta jest płatna, ale uprawnia do zniżek na jedzenie w restauracjach objętych danym programem. Jest to opłacalne szczególnie dla tych, którzy często jadają na mieście. Sprawdź promocje i kody rabatowe na Radiozet.pl/kodyrabatowe.

5. Jadaj w barach mlecznych

Bary mleczne traktowane są przez wiele osób jako relikt PRL-u, który oferuje gorszej jakości jedzenie. Nic bardziej mylnego! W dzisiejszych barach można zjeść prosty, ale smaczny posiłek za bardzo małe pieniądze. Co więcej, dania tam serwowane przypominają te domowe, które każdy pamięta ze swojego dzieciństwa.

6. Oszczędzaj na napojach

W restauracji ceny zwykłego soku lub wody mineralnej są tak wysokie, że mogą przyprawić o ból głowy. Niestety w Polsce nie ma zwyczaju podawania darmowej wody, tak jak to jest na Zachodzie, ale powoli i to się zmienia. Przykładem jest akcja „Tu dostaniesz wodę z kranu”, do której przystępuje coraz więcej lokali gastronomicznych. Naklejka na drzwiach restauracji z tym hasłem gwarantuje, że dostaniemy w niej zwykłą wodę za darmo. Według specjalistów woda taka jest całkowicie bezpieczna dla zdrowia.

7. Zamawiaj odpowiednie porcje

Wybierając danie z karty warto patrzeć na wagę posiłku, która czasami jest nieadekwatna do ceny. Jeśli zamówi się zbyt dużą porcję, można poprosić obsługę o spakowanie tego, co się zostawiło na talerzu – nie jest to żaden wstyd, lecz normalna rzecz praktykowana w cywilizowanym świecie.

Radio ZET

Więcej: