Jak powinien wisieć papier toaletowy - odwieczny spór rozwiązany

Wieszając rolkę papieru toaletowego na uchwycie zastanawiasz się, czy wieszać ją do środka, czy na zewnątrz? Spokojnie, ten problem zna chyba większość z nas. Okazuje się jednak, że rozwiązanie tej "łazienkowej" zagadki jest proste.

Jak powszechnie wiadomo codzienne odwiedziny w toalecie stać się mogą polem do poważnych rozmyślań. Bacznie obserwując otoczenie dostrzegamy rzeczy, na które zwykle nie zwracamy uwagi. A z tego przecież biorą się niekiedy naprawdę interesujące spostrzeżenia. Bo przecież gdyby Archimedes podczas kąpieli nie rozważał nad wrażeniem lekkości swojego ciała, to dziś nie wiedzielibyśmy, czym jest siła wyporu! Ale wracając do papieru toaletowego - wiele osób, obserwując go w swojej łazience, zastanawia się, jak rolka powinna wisieć na uchwycie. Czy listki powinny rozwijać się do dołu (np. tuż przy ścianie, jeśli taki mamy uchwyt), czy też papier należy rozwijać z lewej strony na prawą, by rozwijał się od góry? Kwestia ta być może nie spędza nikomu snu z powiek, ale w niektórych domach naprawdę prowadzi do konfliktów. Bo ile można tłumaczyć mężowi/żonie, partnerce czy po prostu współlokatorowi, by wieszał papier "właściwie"?

Jak wieszasz papier toaletowy?

Jednak, mówiąc już na serio, rzeczywiście okazuje się, że i na to zagadnienie znajdzie się odpowiedź. Wystarczy cofnąć się do 22 czerwca 1981, czyli wtedy, kiedy to Seth Wheeler postanowił opatentować swój perforowany papier toaletowy.

"Mój wynalazek to rolka papieru toaletowego, który ma regularne nacięcia, dzielące go na skrawki (...). Dzięki nacięciom poszczególne kawałki można rozdzielić delikatnym pociągnięciem" - pisał w swoim patencie Amerykanin. Na rysunku, który Wheeler dołączył do zgłoszenia, widać, że pomysłodawca rolki, z jaką mamy do czynienia po dziś dzień, widział to tak:

Zaskoczeni? No cóż, choć zagadka jest rozwiązana, to jednak i tak nie jest powiedziane, że rolkę trzeba wieszać zgodnie z rysunkiem w patencie. Co więcej, to, jak wieszamy papier toaletowy, było już przedmiotem wielu badań. Zdaniem niektórych, wieszanie papieru do wewnątrz lub do zewnątrz świadczy o pewnych cechach naszego charakteru. Ale to już temat na inny artykuł.

A na którą stronę papier wieszacie Wy?

RadioZET.pl/SA

Więcej: