Znalazłeś na sobie kleszcza? Sprawdź, jak go usunąć [PORADNIK]

Rozpoczął się czas, kiedy na każdym źdźble trawy może czaić się niebezpieczeństwo w postaci kleszcza. Ukąszenie może skończyć się boreliozą, kleszczowym zapaleniem mózgu, babeszjozą, bartonellozą, erlichozą lub anaplazmozą. Co zrobić, żeby bezpiecznie usunąć pasożyta?

Ukąszenie przez kleszcza nie musi kończyć się u lekarza. Każdy może usunąć go w domu

Jeśli tylko znajdziesz pasożyta, nie zwlekaj. Im dłużej pajęczak będzie wczepiony w naszą skórę, tym większe prawdopodobieństwo zakażenia się chorobami przez niego przenoszonymi. 

Jak bezpiecznie go usunąć?

Najlepiej, jeśli w domu mamy odpowiednią spiczastą pęsetę do usuwania kleszczy. Takie narzędzia można kupić w aptece. Należy ją dokładnie wysterylizować, żeby nie przenosić żadnych bakterii. Kleszcza należy chwycić jak najbliżej powierzchni skóry i bardzo delikatnie, ale stanowczo pociągnąć. Po wyjęciu trzeba sprawdzić, najlepiej na kartce papieru, czy pasożyt został usunięty w całości. Istotne też jest, żeby miejsce po wkuciu przemyć środkiem odkażającym. Po całym zabiegu powinno się również dokładnie umyć ręce. 

Czego nie robić podczas usuwania kleszcza? 

"

Mitem jest, że pajęczaka trzeba wykręcać. Taki ruch spowoduje, że kleszczowi może się urwać głowa. Mówi się również, żeby smarować go wazeliną czy masłem. Jednak to może sprowokować jego wymioty. W ten sposób można sprawić, że do organizmu przeniesie się więcej groźnych bakterii. Nigdy nie powinno się również łapać go za opity krwią brzuch. Robiąc tak, możesz wcisnąć do swojego organizmu zainfekowaną wirusami krew - powiedziała Joanna Narożniak, rzecznik Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Warszawie.

"

Co robić, jeśli urwiemy głowę kleszcza?

"

Jeżeli nie jesteśmy w stanie sami usunąć kleszcza, lub jeśli zrobimy to źle, urywając na przykład głowę, udajmy się bezzwłocznie na pogotowie. Lekarze mają odpowiednie warunki i wiedzę, jak bezpiecznie usunąć pasożyta - powiedziała Joanna Narożniak. "

Jeśli znajdziemy wczepionego w nasze ciało kleszcza, nie panikujmy tylko szybko go usuńmy. 

"

Niestety, nie ma gwarancji, że szybkie usunięcie kleszcza pomoże nam uniknąć choroby. Mogła minąć chwila od ugryzienia, a pasożyt zdążył już przekazać nam bakterie i wirusy. Kleszcz wirusa kleszczowego zapalenia mózgu ma w śliniankach. Jeśli jest zarażony, to przekazuje wirusy od razu po naruszeniu skóry. Natomiast w przypadku boreliozy, bakterie tej choroby znajdują się w jelitach. Gdy natomiast nie jesteśmy pierwszą ofiarą pasożyta, to groźne bakterie mogą znajdować się w śliniankach - wyjaśnia Narożniak. "

Uwaga na kleszcze

Jak podaje Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Warszawie, obszarami najbardziej zagrożonymi kleszczowym zapaleniem mózgu są województwo mazowieckie, podlaskie i warmińsko-mazurskie. Tam w latach 2001-2012 wystąpiło ponad 100 przypadków zakażenia. 

Od 50 do 100 odnotowano w województwie dolnośląskim, opolskim, małopolskim i śląskim. Od 10 do 50 było w województwie podkarpackim, śląskim, lubelskim i łódzkim. Najmniej, bo poniżej 10 przypadków zachorowań w tych latach, było w województwie wielkopolskim, lubuskim, zachodniopomorskim, kujawsko-pomorskim i pomorskim. Sprawdź, jak wygląda mapa zagrożenia kleszczowym zapaleniem mózgu

Łagodna zima w tym roku spowodowała, że jest duży wysyp kleszczy. Gwałtownie rośnie liczba przypadków zakażenia boreliozą.

"

Dużo tych kleszczy mogło przeżyć. Łagodna zima temu sprzyja. Ta liczba z roku na rok się powiększa. Minęły 3 miesiące, a my mamy już zarejestrowanych 88 przypadków, z czego 82 zostały potwierdzone badaniem - dodaje Kapłan. "

Jakie są objawy boreliozy? Odpowiedź na te pytanie znajdziesz tu

Radio ZET/MB

Więcej: