Jak zostać krwiodawcą? Poprowadzimy Was krok po kroku [WIDEO]

Aby zostać krwiodawcą nie potrzeba wiele. Wystarczy kilka godzin wolnego czasu, trochę dobrych chęci i odrobina odwagi. A kiedy już to znajdziesz w sobie, idź do najbliższego centrum krwiodawstwa i uratuj komuś życie. Chcemy pokazać Wam, że jest to naprawdę bardzo proste!

Tak naprawdę wizyta w punkcie krwiodawstwa to kilka kroków, po wykonaniu których staniemy się honorowymi dawcami krwi. Zobaczcie poniższy film i przekonajcie się, że jest to naprawdę bardzo łatwe, przyjemne i - wbrew pozorom - bezbolesne.

Lekarz wyjaśnia

O tym, co dokładnie wydarzyło się podczas wizyty w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Warszawie porozmawialiśmy z dr Joanną Wojewodą.

Dowiedzieliśmy się również, czy oddawanie krwi jest niebezpiecznie. Kojarzycie mity o brudnym sprzęcie czy o tym, że kiedy krew odda się raz, trzeba robić to przez całe życie? Dr Wojewoda skutecznie się z nimi rozprawiła.

Honorowi dawcy krwi, poza satysfakcją, mogą liczyć także na inne przywileje. Jakie?

O tym, że brakuje krwi w bankach, słyszymy zewsząd. Apele do krwiodawców powtarzane są niezwykle często. Dlaczego tak się dzieje?

Garść statystyk

Jak informuje Narodowe Centrum Krwiodawstwa, w 2015 roku krew oddało 605 tysięcy osób – w porównaniu z rokiem poprzednim nastąpił wzrost liczby dawców o blisko 2,5%.

Niedobory krwi występują nie tylko w Polsce ale też w innych krajach europejskich – nasz kraj nie odbiega od innych w tym zakresie. Ważne jest to, że każdy pacjent, któremu do leczenia jest potrzebna krew lub jej składniki, ma zagwarantowaną odpowiednią jej ilość.

Z informacji uzyskanych od Narodowego Centrum Krwiodawstwa dowiadujemy się również, że dzięki promocji i edukacji w zakresie honorowego krwiodawstwa, coraz więcej młodych osób podejmuje decycję o zostaniu dawców krwi. Obecnie około 25% dawców wśród mężczyzn to ci, którzy nie ukończyli jeszcze 25 roku życia.

Więcej: