Jak zostać rycerzem? Odpowiedź znajdziecie w liceum w Gniewie

Zajęcia z jazdy konnej, nauka posługiwania się bronią białą, szkoła dawnych tańców – tak prezentuje się plan lekcji uczniów jedynej w Polsce klasy o profilu „Animator kultury średniowiecza”. Uczę młodzież interaktywności, obsługi eventów, pokazuję jak angażować publiczność i dzielić się z innymi swoją pasją  – mówi w rozmowie z Radiem ZET Jacek Ordowski, pomysłodawca jedynej takiej klasy w Polsce.

Pana Jacka Ordowskiego w środowisku historyków na Pomorzu nikomu przedstawiać nie trzeba. Znany jako mistrz Jacenty z Zaciężnej Chorągwi Rycerskiej „Apis” jest promotorem kultury średniowiecznej.

"

Ja tworzę dużo produktów o charakterze historycznym - bitwa pod Prostkami, oblężenie Malborka - to były moje pomysły. Postanowiłem zrobić coś dla Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. ks. Henryka Mrossa w Gniewie, który nie miał jakby takiego dynamizmu. Napisałem więc program pt. „Animator kultury średniowiecznej” i wcieliłem go w życie. Teraz klasa o profilu rycerskim jest wizytówką ogólniaka. Jestem z tego dumny – powiedział pasjonat historii. "

Plan lekcji uczniów pana Jacka to prawdziwa gratka dla miłośników kultury, zwłaszcza średniowiecznej. Wprawdzie program obejmuje tylko naukę w szkole średniej, ale przygotowuje też uczniów do kolejnej ścieżki edukacyjnej jaką są studia.

"

Wszystko to robimy pod kątem kierunku „Krajoznawstwo i turystyka historyczna” na Uniwersytecie Gdańskim – tłumaczy mistrz Jacenty.

"

W rozmowie z Radiem ZET opowiedział, w jakich lekcjach mogą uczestniczyć przyszli „rycerze”.

Pan Jacek zadbał nawet o wystrój sal, który również nawiązuje do epoki średniowiecza.

"

Zrobiłem pracownię historyczną na wzór komnaty zamkowej. W środku są skośne ławki z czerwonego dębu. Jest też uzbrojenie. Wszystko po to, by uczniowie jeszcze bardziej poczuli klimat dawnej epoki – chwali Ordowski. "

W 35-osobowej klasie są też dziewczyny, które chętnie uczestniczą w zajęciach tanecznych. Uczennice pobierają lekcje z dawnych tańców: duńskich, fińskich, irlandzkich.

Niedługo w Gniewie powstaną też winnice krzyżackie, na podgrodziu, w suchej fosie, przy zamku. To kolejna inicjatywa mistrza Jacentego.

"

W ubiegłym roku założyłem własną fundację, która została laureatem programu „Tu mieszkam, tu zmieniam”. Porządkujemy teren wokół zamku, który przerobimy na winnicę. W planach mamy dużo takich działań średniowiecznych – opowiada z entuzjazmem pan Jacek. "

Uczniów z liceum w Gniewie możemy spotkać praktycznie na wszystkich zlotach pasjonatów tematyki rycerskiej organizowanych w Polsce.

A jak zainteresować uczniów sztuką?

Żywe lekcje historii i unikatowy program nauczania autorstwa Jacka Ordowskiego to dowód na to, że nauka w szkole może być naprawdę ciekawa i oryginalna.

Kreatywności nie można odmówić także gronu pedagogicznemu ze Szkoły Podstawowej nr 12 w Pile. Z okazji rocznicy powstania placówki nauczyciele chcieli w nietuzinkowy sposób zachęcić dzieci do obcowania ze sztuką i kulturą.

"

Wpadliśmy na pomysł, aby każda klasa wykonała inscenizację znanego dzieła malarskiego – powiedziała w wywiadzie dla Radia ZET wicedyrektor Angelika Pawlak. "

Galeria żywych obrazów uczniów ze szkoły w Pile zrobiła w sieci furorę.

Chcielibyście wziąć udział w zajęciach poświęconych tematyce rycerskiej?

Radio ZET/SJ

Więcej: