Jamala zwyciężyła na Eurowizji. Kim jest reprezentantka Ukrainy? [WIDEO]

61. Konkurs Piosenki Eurowizji wygrała Ukrainka Jamala. Wokalistka zaśpiewała bardzo poruszającą piosenkę „1944”. Kim jest artystka?

Jamala urodziła się w Kirgistanie. Tam została wysiedlona jej rodzina podczas II wojny światowej. Po odzyskaniu niepodległości przez Ukrainę, wokalistka wróciła z rodziną na Krym

W Sztokholmie zaprezentowała piosenkę, która opowiadała o deportacji Tatarów krymskich podczas wojny i aneksji Krymu w 2014 roku. Piosenka przed konkursem wzbudziła wiele kontrowersji. Rosyjski wiceszef komisji ds. informacji żądał dyskwalifikacji reprezentantki Ukrainy ze względu na polityczne odniesienia historyczne. 

Piosenka bardzo poruszyła widzów. W sumie reprezentantka Ukrainy zdobyła aż 534 punkty, pokonując tym samym Australię z 511 punktami na koncie oraz Rosję z 491 punktami. Występ Jamali, poza poruszającym przesłaniem, był również bardzo efektowny. 

Reprezentanci pozostałych krajów zgodnie twierdzą, że Ukrainka w pełni zasłużyła na wygraną. 

Michał Szpak zachwycił widzów

Polskę natomiast reprezentował Michał Szpak. W ogólnej klasyfikacji zajął ósme miejsce. Jego występ zachwycił widzów. Bukmacherzy nie stawiali na wysoką pozycję naszego reprezentanta. Nikt więc się nie spodziewał, że wokalista zdobędzie trzecią, najwyższą punktację od publiczności. Ósme miejsce to trzeci najwyższy wynik Polski w historii Eurowizji. Wyższe miejsca zajęli tylko Edyta Górniak i Ich Troje. 

My jesteśmy z niego dumni, a Wy? :)

Radio ZET/MB

Więcej: