Czy rozwiążesz to równanie? Wbrew pozorom są z nim ogromne problemy [ZAGADKA]

To jedno z zadań matematycznych, które rozwiązują młodzi japońscy pracownicy. Trzeba wyliczyć równanie 9-3:1/3+1=?. Trudne? Okazuje się, że tak! Wbrew pozorom są z nim duże problemy.

Japońskie serwisy internetowe informują, że to zadanie w latach 80. było rozwiązywane bezproblemowo, a rozwiązać je potrafiło aż 90 proc. młodych Japończyków. W 2015 roku średnia miała wynosić tylko 60 proc.

Dużo problemów

Dwa lata temu japoński dziennik „Asahi Shimbun” zamieścił artykuł, w którym poinformował, że to równanie jest jednym z głównych zadań testu dla pracowników w przedsiębiorstwach stowarzyszonych przez japońską Federację Gospodarczą Chubu.

60 procent pracowników zdołało rozwiązać to zadanie prawidłowo, a w teście z 2014 roku brało udział ponad 1200 osób. W czym jest spowodowana trudność w równaniu? Duża część osób przekształca to zadanie w złą postać 9-3:1:3+1, lub po prostu myli ułamek 1/3 z działaniem jeden podzielić przez trzy, albo korzystają z kalkulatorów, które zmieniają ułamek w działanie 1:3, przez co wychodzi im zły wynik. W konsekwencji redukują równanie do błędnej postaci: 9-1+1=9.

Japończycy doszukują się przyczyn w lenistwie swoich rodaków. Trzeba także wziąć pod lupę fakt, że test jest wyjątkowo długi w porównaniu do polskiego. Stąd też stwierdzenie, że błędy w obliczeniach wynikają z nieuwagi i zmęczenia.

Poprawna odpowiedź

Skupmy się na równaniu. Jak myślicie, jaki jest wynik? Przyjmijmy zasadę kolejności działań, która poznaliśmy w szkole.

Oto nasze równanie: 9-3:1/3+1=?

Najpierw dzielimy 3 przez 1/3, czyli mnożymy 3 razy 3/1. To daje nam 9. A dalej, jest już z górki... :).

Wtedy 9-3:1/3+1=9-9+1=1. Dobry wynik?

Radio ZET/TP

Więcej: