Dzień Chłopaka 2016: kiedy jest? Data i ciekawostki na temat święta

Kiedy jest Dzień Chłopaka 2016? Data tego święta jest stała, jednak jak zwykle wiele kobiet a nawet i samych mężczyzn jej nie pamięta. Wszystko przez Dzień Mężczyzn - inne męskie święto. Czym różni się Dzień Chłopaka? Sprawdź datę i ciekawostki na temat tych wyjątkowych dni.

Data Dnia Chłopaka jest stała i wypada zawsze 30 września. Mimo to, jak co roku, panie zadają sobie pytanie o to, kiedy obchodzimy to święto. Całe zamieszanie wynika z obecności w kalendarzu innego, podobnego dnia - Dnia Mężczyzn. Kiedy jest Dzień Chłopaka 2016, a kiedy to drugie święto? Dlaczego obchodzimy je w innym terminie i czy właściwie oznaczają one to samo? Sprawdzamy odpowiedzi na te pytania!

Prezenty na Dzień Chłopaka - co kupić?

Dzień Chłopaka i Dzień Mężczyzn

Choć spotkać się można z opinią, że 30 września, czyli kiedy jest Dzień Chłopaka, świętują tylko nastolatkowie i młodzi mężczyźni, natomiast 10 marca, w Dzień Mężczyzn, swoje święto mają dorośli i starsi panowie. Nie jest to jednak prawda, bo obydwa męskie dni powstały jako odpowiedź na Dzień Kobiet.

Pomysł na ustanowienie Międzynarodowego Dnia Mężczyzn zrodził się w latach 60. ubiegłego wieku i wiązał się m.in. z zagadnieniami równości płci, propagowaniem zdrowia mężczyzn i promowaniem dobrych męskich postaw. Początkowo obchodzony był 23 lutego i w tym dniu propagowany był w latach 1993-1994 przez Thomasa Oastera, profesora uczelni w Kansas. Ostatecznie data Dnia Mężczyzn ustalona została na całym świecie na 19 listopada. Mimo to, w wielu krajach, w tym w Polsce, święto to obchodzone jest w innym terminie. U nas 10 marca. Jest to zatem mniej popularny męski dzień i nadal nieoficjalny.

Tak samo jest z Dniem Chłopaka, którego geneza kształtowała się w tym samym czasie i - podobnie - w różnych krajach to święto obchodzone jest w różnych terminach.

Kiedy jest Dzień Chłopaka 2016 w Polsce

Nie wiadomo dlaczego, w Polsce Dzień Chłopaka jest tym popularniejszym męskim świętem. To ten dzień, 30 września, jest obchodzony m.in. w szkołach - być może dlatego kojarzy się przede wszystkim ze świętem dla chłopców. Mimo wszystko Dzień Chłopaka i Dzień Mężczyzny oznaczają dokładnie to samo a rozbieżność dat wynika po prostu z braku oficjalnie ustanowionego męskiego święta, będącego odpowiednikiem Międzynarodowego Dnia Kobiet 8 marca.

Życzenia SMS na Dzień Chłopaka - wierszyki, których nie znajdziesz nigdzie indziej!

Więcej: