Halloween 2016: kiedy jest święto duchów?

Kiedy jest Halloween 2016? Święto duchów i psikusów wypada już pod koniec października. Od kiedy i dlaczego jest obchodzone? Dokładna data Halloween i informacje o tym dniu poniżej.

Halloween 2016 nadchodzi. To znane w USA święto już od kilku lat staje się coraz bardziej popularne w Polsce. Mimo dezaprobaty ze strony konserwatywnych środowisk, którym nie podoba się przejmowanie cudzej kultury, Polacy coraz chętniej tego dnia urządzają zabawy i przystrajają swoje domy i mieszkania dyniami albo wizerunkami wiedźm czy duchów. Przeciwnicy Halloween twierdzą, że to amerykańskie święto nie pasuje do naszych tradycji - czyli do Wszystkich Świętych, które obchodzimy 1 listopada. Mimo to, popularność Halloween rośnie i nic nie wskazuje na odwrócenie tego trendu.

Już teraz, jak co roku o tej porze, pojawiają się w sieci pytania o to, kiedy jest Halloween 2016 i w jaki dzień tygodnia wypada. Pojawiają się zapowiedzi zorganizowanych imprez i wydarzeń; kluby zapraszają na specjalne hallowenowe wieczory.

Halloween 2016: makijaż na imprezę

Halloween 2016: data święta duchów

Tradycyjnie Halloween obchodzone jest w ostatni dzień października. W tym roku 31.10. przypada w poniedziałek, więc prawdopodobnie obchody i wydarzenia z nim związane odbywać się będą już w weekend 28-30 października.

Zwyczaj obchodzenia Halloween jest najbardziej rozpowszechniony w USA, Kanadzie, Irlandii i Wielkiej Brytanii, jednak przyjazny i zabawny charakter święta sprzyja jego popularyzacji. Nie wiadomo dokładnie, skąd wziął się pomysł świętowania Halloween. Genezy upatruje się w jednym z dawnych rzymskich uroczystości. Pojawiają się też informacje, że jest to pozostałość po celtyckim obrządku. Wykonujący go kapłani nosili przy sobie przedmioty odstraszające złe duchy i zakładali przebrania i maski.

W IX w. pod wpływem chrześcijaństwa tradycja zaczęła zanikać, jednak utrzymała się i w XIX wieku na nowo rozpowszechniła za sprawą irlandzkich imigrantów, którzy przywieźli ją do USA. Tam w 1920 roku odbyła się pierwsza parada z okazji Halloween. W drugiej połowie XX w. święto trafiło na Stary Kontynent i było dalej rozpowszechniane.

Data Halloween na całym świecie jest taka sama i stała - wypada zawsze 31 października.

Jak się przebrać na Halloween? 10 pomysłów na ostatnią chwilę

Więcej: