Kiedy przyjdzie wiosna? Prognoza pogody zapowiada, że będzie ciepło

Choć do astronomicznej i kalendarzowej wiosny pozostało jeszcze kilka tygodni, to i tak już coraz bardziej zastanawiamy się, kiedy przyjdzie wiosna - ta prawdziwa, czyli w pogodzie. Prognozy synoptyków zapowiadają ciepły marzec. Sprawdź najnowszą długoterminową prognozę pogody na marzec.

Mijająca zima była kolejną już w ostatnich latach łagodną zimą. Choć wystąpiły okresowe mrozy nawet poniżej -25 stopni, trwające w różnych częściach kraju od kilku do kilkunastu dni, to jednak przeważnie pogoda była dla nas łagodna - bez uciążliwych opadów śniegu i długotrwałych siarczystych mrozów. Mimo to, większość z nas już czeka na cieplejsze dni i wiosnę. Astronomiczna i kalendarzowa wiosna 2017 wypadają tego samego dnia - 21.03. A co z pogodą? Kiedy nastanie wiosna klimatologiczna?

Kiedy wiosna 2017

Pierwszy dzień wiosny astronomicznej i kalendarzowej to ustalone, od dawna znane nam daty. Jednak ich przyjście nie zawsze oznacza rozpoczęcie się tego okresu w roku, który wszyscy chcielibyśmy uznawać za wiosnę. W marcu często - zamiast słonecznych, ciepłych dni, kiedy to w powietrzu unosi się zapach rozmarzającej, świeżej gleby, a na błękitnym niebie fruwają ptaki, zapowiadając powrót przyrody do życia - pogoda jest po prostu brzydka i zimowa. Wszystko dlatego, że daty kalendarzowej i astronomicznej wiosny nie zbiegają się z nastaniem wiosny klimatologicznej - czyli tej, w której następuje widoczny wzrost średnich dobowych temperatur.

Kiedy można mówić o początku klimatologicznej wiosny? Średnia data początku tej pory roku to 31 marca, zatem jeszcze nieco później, niż wiosny astronomicznej i kalendarzowej. Jednak, zgodnie z danymi IMGW, już od 21 lutego trwa u nas przedwiośnie. Oznacza to, że średnia temperatura dobowa wynosi od 0 do 5 stopni C. Wiosną będzie to 5-10 stopni C.

Jaka pogoda na marzec?

Niezależnie od tego, czy mamy na myśli wiosnę kalendarzową, astronomiczną czy klimatologiczną, każda z nich rozpoczyna się w marcu. Prognozy synoptyków na ten miesiąc pokazują, że średnie miesięczne temperatury w najgorszym przypadku wynosić będą o 2 stopnie więcej, niż wynosi norma z ostatnich lat. Serwis Twojapogoda informuje, że marzec pod względem temperatur wyglądać będzie jak kwiecień, co znaczy, że temperatury w ciągu dnia wynosić mogą nawet 10-15 stopni na północy i wschodzie kraju i 15-20 stopniami na południu i zachodzie. Niestety, jak dalej podaje serwis, "temperatura będzie popadać w spore skrajności, zarówno w ciągu doby, jak i z dnia na dzień" Oznacza to, że "jednego dnia będzie ciepło, a drugiego zimno". Mówiąc krótko - "w marcu jak w garncu".

RadioZET.pl/SA

Więcej: