„Kiedy skręcasz, wystaw rękę, to nie wjadę ci w pupeńkę”, czyli kodeks rowerzysty [GALERIA]

„Gdy masz dziecko w foteliku, to nie jeździj po chodniku. A gdy dziecko jedzie samo, może po chodniku z mamą, tatą” czy „Nawet gdy się spieszysz, szanuj prawa pieszych” - to tylko część haseł, jakie przygotowała rowerowałódź.pl. 

Portal, który został założony przez członków łódzkiej Fundacji Normalne Miasto Fenomen, stworzył bardzo ciekawy kodeks rowerowy. 

"

Wielu z nas jeździ na rowerze, jednak nie każdy wie, jak to dobrze robić. Chcieliśmy w prosty sposób zwiększyć świadomość rowerzystów i pieszych. Nie chodzi tu tylko o przepisy ruchu, ale także o odpowiednie wykorzystanie swoich mięśni podczas jazdy. To poprawia bezpieczeństwo i efektywność. W przystępny i autentyczny sposób chcieliśmy przedstawić największe błędy popełniane przez użytkowników jednośladów - powiedział Hubert Barański z Fundacji Normalne Miasto Fenomen.  "

Twórcy projektu to osoby, które na co dzień spotykają się z różnymi błędami popełnianymi przez rowerzystów. Postanowili przygotować obrazkowe przedstawienie problemu, wsparte wpadającymi w ucho rymowankami. Autorzy bardzo zaskoczeni byli reakcją internautów. 

"

Nie spodziewaliśmy się takiego odzewu. Nie wszyscy się zgadzają. Jednak udało nam się dotrzeć do wielu osób i mamy nadzieję, że wezmą sobie do serca te rady - powiedział Barański.

"

Bezpieczeństwo i kultura jazdy

Rowerzyści często z lenistwa nie przestrzegają zasad ruchu drogowego. Jednym z najczęstszych błędów jest przejeżdżanie na rowerze przez przejście dla pieszych. Stanowi to ogromne zagrożenie dla wszystkich uczestników ruchu. Podobna sytuacja miała miejsce w Rosji. Tam kierowca samochodu postanowił nauczyć dobrych manier chłopaka, który za nic miał zasady. Kierowca ciężarówki podjął obywatelski obowiązek i za pomocą sygnału dźwiękowego zwrócił uwagę cykliście. To, co zrobił rowerzysta, przeszło najśmielsze oczekiwania wszystkich.

Jeśli chcecie dobrze rozpocząć sezon rowerowy, musicie się dobrze do niego przygotować. Zanim wsiądziemy na rower, warto dokładnie sprawdzić sprzęt, z którego będziemy korzystać. Sprawdź, jak przygotować go do wyprawy.

A co Was denerwuje w rowerzystach? Może wymyślicie kolejne prawa do kodeksu rowerzysty? :)

Radio ZET/MB

Więcej: